Çocuk hastanesine saldıran hacker grubu özür diledi

Siber hatalar dünyasının hiçbir yanılgıyı affetmediği ve kimseye de acımadığı bir gerçek. Kripto para platformlarından milyarlarca dolar çalındı ve cebindeki üç kuruş parasını buraya yatıran gariban yatırımcı bile mağdur oldu. Siber saldırganların bir gün bile bu insanlara acıyarak paralarını iade ettiği görülmedi.

Pişman olan siber saldırganlar

Geçtiğimiz hafta Kanada’nın en büyük çocuk hastanesi SickKids siber saldırıya uğradı ve sistemlere fidye yazılımı atıldı. İşçi datalara erişmekte büyük eza yaşadı. Bilhassa teşhis ve tedavi hizmetlerinin geciktiği belirtildi.

Olayın gündem olmasının akabinde dünyanın değerli hacker kümeleri ortasında gösterilen LockBit bir özür bildirisi yayınlayarak haberleri olmadan bir alt ünitenin saldırıyı gerçekleştirdiğini ve insan sıhhatine ziyan verecek ataklardan muhakkak kaçındıklarını belirtti. Hastaneye gerekli şifre çözücü anahtar gönderilmiş durumda ve yavaş yavaş sistemlere erişim sağlanmaya başladı.

LockBit anlaştığı ortakları ismine fidye atakları yapıyor ve elde edilen gelirin yüzde 20’sini alıyor. Daha evvel çok kere hastanelere saldırdı ve fidye istedi. Bu defa neden bu türlü bir pişmanlık duydu bilinmiyor.

Başa dön tuşu