Çin’den CRISPR gen düzenleme yöntemine bir alternatif geldi

Çinli bilim insanları, DNA yerine RNA’yı (Ribonükleik Asit: Hücre içerisinde birçok biyolojik faaliyeti düzenler) amaç alan yeni bir gen-düzenleme teknolojisi geliştirdi. LEAPER (leveraging endogenous ADAR for programmable editing of RNA) ismi verilen teknolojinin, CRISPR-Cas9 üzere DNA üzerinde değişiklik yapan teknolojilere kıyasla daha inançlı ve daha az yan tesire sahip olduğu söz ediliyor.

“Programlanabilir RNA düzenlenmesi için endojen ADAR’ın (RNA’ya mahsus adenosin deaminaz 1 (ADAR1) isimli bir protein yapmak için talimatlar sağlar) güçlendirilmesi” halinde lisanımıza çevirebileceğimiz LEAPER teknolojisi, CRISPR-Cas 9 tekniğinin bilakis doğal olan proteinlerini kullanarak direk olarak DNA’yı değiştirmiyor. Münasebetiyle yeni teknolojide kalıtsal değişiklikler meydana gelmesi kelam konusu değil. Araştırma takımında misyonlu bilim insanı Zhou Zhuo’ya nazaran LEAPER hem çok hassas hem de CRISPR’a kıyasla çok daha inançlı.

Hurler sendromundan muzdarip insanlardan alınan hücrelerde denenen yeni tekniğin, hücre RNA’larının uğradığı mutasyonu kıymetli bir oranda azalttığı görülmüş. Zhou, testlerin sıçanlar üzerinde yapılmaya devam edildiğini de ayrıyeten belirtmiş.

Henüz emekleme kademesinde olan LEAPER’ın CRISPR yolunu tahtından edip edemeyeceğini bilemesek de yeni metodun, kalıtsal değişiklikler oluşturmadan hastalıkları tedavi edebileceğini argüman etmesinin dikkat alımlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu