Çevrim içi içerik sektöründe bölüm başına ödeme rekoru 15 milyon dolar oldu

Netflix’in başını çektiği ve Disney+, HBO Max, Apple TV+ üzere dişli rakiplerin çabaya hazırlandığı çevrim içi içerik kesiminde fiyatlar da fırlamaya başladı. İlgi çeken savlı dizilerde kısım başı fiyat rekor düzeyde.

Rekora koşuyor

Gelen bilgilere nazaran Apple TV+ hizmetini tezli hale getirmek isteyen firma Jason Momoa’nın başrolde olduğu See dizisine kısım başı 15 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Disney de The Mandalorian ismindeki Star Wars dizisi için kısım başı 15 milyon doları gözden çıkardı.

Netflix ve HBO ise örneğin Game of Thrones için kısım başı 5 milyon dolar ödedi. Bununla birlikte pazara giren yeni oyuncuların ihtirası nedeniyle ortalama fiyatların artması bekleniyor. Birtakım otoriteler bu durumu Altına Hamle devrine benzetiyor.

Bununla birlikte çevrim içi içerik dalı kısa vadede kendisini kurtarabilecek durumda değil. Spotify örneğinden de hatırlayacağımız üzere telif hakları, yayın hakları üzere pek çok ağır maliyet karı silip süpürüyor. Üzerine bir de yapım maliyetleri eklenince borç yığınları ortaya çıkıyor. Netflix’in hali hazırda 10 milyar dolardan fazla borcunun olduğu açıklanmıştı.

Sektörde kara geçmek için uzun yıllar istikrarlı yatırımlar yapmak ve bunun karşılığını alacak stratejiler geliştirmek gerekiyor. Netflix bundan sonra özgün üretimlere harcadığı bütçeyi kısma kararı aldı. 15 milyon dolar üzere devasa sayılar bir müddet sonra firmaların belini bükmeye başlayabilir.

 

Başa dön tuşu