BMW X7, özel bir etkinlik için pickup’a dönüştürüldü

İlk bakışta gözleriniz sizi yanıltıyor üzere gelebilir ancak karşınızda duran araç nitekim de BMW’nin amiral gemisi modeli X7’nin pickup versiyonu. 5 kişilik kabine sahip bu lüks pickup, rastgele bir dönüştürme firmasının değil direkt Bavyeralı üreticinin imzasını taşıyor.

Hatırlanacak olursa, geçtiğimiz Haziran ayında Skoda akademi öğrencilerinin tasarlayıp geliştirdiği Skoda Mountiaq isimli bir pickup konsepti tanıtılmıştı. Artık BMW de buna misal bir proje ile karşımızda. BMW X7 pickup, şirketin ‘Motorrad Günleri’ ismi verilen etkinliğinde sergilenmek üzere tasarlanmış. Münih fabrikasındaki Konsept Araç Üretimi ve Model Teknolojisi ünitelerinden yardım alan BMW mesleksel eğitim öğrencilerinin geliştirdiği aracın imali 10 ay sürmüş.

SUV modelden 200 kg daha hafif

BMW X7 pickup’ın gövdesi baz aldığı SUV modele kıyasla 10 cm daha uzun. Art kısım yok edilerek gövdeye eklenen kasa, kapağın kapalı olması durumunda 140, açık olması durumunda da 200 cm uzunluğundaki objeleri taşıyabiliyor. Bunun yanı sıra BMW X7 pickup’ın SUV modelden 200 kg daha hafif olduğu söyleniyor. Kelam konusu fark, dönüşüm esnasında tavan, art kapılar ve art kapak üzere kısımlarda karbon fiber destekli polimer kullanarak elde edilmiş.

BMW X7 pickup’ın kaputu altında X7 xDrive40i türevindeki 3.0 litre altı silindirli turbo akaryakıtlı ünite kullanılmış. 340 beygir güç ve 447 Nm tork üreten bu motor, SUV modelin 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlamasına imkan veriyor. Kelam konusu motorun yakıt tüketim ve CO2 emisyon kıymetleri de sırasıyla 8.7 lt/100 km ve 198 g/km olarak açıklanmıştı. Pickup konseptinin art tarafında iki kademeli havalı süspansiyon kullanıldığı da verilen bilgiler ortasında.

Şov aracı olarak geliştirilen BMW X7 pickup, Almanya’da düzenlenen BMW Motorrad Günleri etkinliğinde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Foto Galeri | 16 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu