Binance borsası kaldıraçlı işlemlere başlıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak kabul edilen Binance yakın bir vakitte marj süreçleri de denilen kaldıraçlı süreçlere başlıyor. Sistemin kapalı bir küme ile testlere başladığı söz ediliyor.

Kaldıraç nedir?

Kaldıraçlı işlemler kullanıcının küçük bir ölçü ile 5x yahut 10x yarar sağlaması biçiminde açıklanabilir. Bu sistemde long ve short halinde iki süreç durumu yer alıyor. Örnek verecek olursak hali hazırda bedeli 10 ünite olan bir eşyanın bedelinin 12 ünite olacağını iddia ederek 5x kaldıraçlı 10 ünitelik long durum açtığınızda şayet eşya 12 ünite olursa yararınız toplam 20 ünite olacak.

Diğer taraftan 10 ünite olan eşyanın 8 üniteye düşeceğini varsayım edecek 10 ünitelik 5x kaldıraçlı short durum açtığınızda şayet eşya ünite olursa tekrar toplamda 20 ünite kazanmış oluyoruz. Tam aksisi olarak eşya kıymeti artarsa bu sefer durumdan çıkmazsak tüm paramızı kaybedebiliyoruz.

Kaldıraçlı sistemler uzun vakittir borsa, altın, döviz üzere alanlarda kullanılıyor lakin işi bilmeyen kullanıcıların elinde kumara dönüşebildiği tenkitleri yapılıyor. Kripto para borsaları ile birlikte kaldıraçlı süreçler de kripto para dünyasına gelmiş oldu.

Poloniex, Kraken, Huobi gibi pek çok borsa profesyonel hesaplara marj süreçlerini sunmaktaydı. Binance ise uzun müddettir bu sistemden uzak kalmayı seçmişti. Bununla birlikte kıymetli bir kitle haline gelen kaldıraç kullanıcılarını da kazanmak ismine bu türlü bir atılım yapılmış görünüyor. Kaldıraçlı süreçler değişim listelerinde M harfi ile temsil edilecek. Şimdilik kaldıraçlı süreçlerin ne vakit başlayacağı açıklanmadı.

 

Başa dön tuşu