Bayraktar TB2, 2023’e hızlı başladı: Kuveyt’e dev satış gerçekleşti

Baykar’ın açıklamasına göre Bayraktar TB2 SİHA bir ihracat başarısına daha imza attı. Geçtiğimiz yılı epey dolu geçiren Bayraktar TB2’ye olan talep görünen o ki 2023’te de tıpkı formda devam ediyor. Açıklananlara nazaran yerli SİHA, dev rakiplerini de süreç içerisinde geride bırakmayı başarmış durumda.

Bayraktar TB2 alan ülke sayısı 28’e ulaştı

Baykar tarafından kısa mühlet evvel açıklananlara nazaran, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzalanan 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA ihracat mukavelesi imzalanmış durumda. Böylelikle Bayraktar TB2 SİHA almak isteyen ve kontrat imzalayan ülke sayısı 28’e yükselmiş oldu. Bayraktar TB2 SİHA alan ülkeler ortasında Katar, Ukrayna, Fas, Polonya, Türkmenistan üzere ülkeler bulunuyor.

Öte yandan Baykar’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada Amerika, Avrupa ve Çin‘den kıymetli firmaların geride bırakıldığının altı çizildi: “2019 Temmuz ayında başlayan Kuveyt SİHA projesinde Türkiye’nin ulusal SİHA’sı BayraktarTB2 ile Amerika, Avrupa ve Çin’den firmaları rekabette geride bıraktık.”

Kuveyt’in SİHA alımı için 2019’da başlattığı ihalenin kazananı olan Bayraktar TB2, sürecin en başında gösterdiği demo uçuşu ile büyük muvaffakiyet göstermişti. Bayraktar TB2 o devirde havada 27 saat 3 dakika kalarak Türk havacılık tarihinde bir unsur imza atmış ve o periyot kendisine ilişkin olan havada kalma rekorunu kırmıştı.

1.18 milyar dolarlık ihracat

Savunma sanayi şirketi Baykar, İHA geliştirme sürecine temelinde 2003 yılında AR-GE yatırımlarıyla başlamıştı. O tarihten beri firmanın gelirlerinin yüzde 75’inin ihracattan elde edildiği bildiriliyor. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran Baykar, savunma ve havacılık alanında ihracat başkanı oldu. 2022’de ise imzalanan kontratların ihracat oranı ise yüzde 99,3’e ulaştı. Bildirilenlere nazaran Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşmış durumda. Firmanın 2022 cirosu ise 1,4 milyar dolar seviyesinde.

Başa dön tuşu