Artemis 1, merkeze geri döndü: Parçalarına ayrılacak

Artemis 1 uzay aracı, 30 Aralık’ta Kennedy Uzay Merkezi’ne döndü. Kapsül, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inişini gerçekleştirmiş, yük vagonuyla da California’daki San Diego Deniz Üssü’nden Florida’daki Kennedy Çoklu Yük Sürece Tesisine kadar ülke genelinde nakledilmişti. Artemis 1’in rekor kıran seyahati, 16 Kasım’da hafızalara kazınan bir gece fırlatmasıyla başladı.

Kennedy Uzay Merkezi’ne geri dönen uzay aracı, inceleme için hazır. NASA, uzay aracının ısı kalkanını kaldırıp kapsamlı bir tahlilini yürütecek ve geri dönüşü sırasında tam olarak nasıl yol aldığını belirleyecek. Ayrıyeten Ay’a seyahatin insanları nasıl etkileyebileceğine dair bilgi toplamak için Orion’a gönderilen test modeli de çıkarılacak.

NASA’nın açıklamasına nazaran, Artemis I NASA’nın Ay keşif çalışmalarının bir modülü olarak ileriye hakikat atılmış büyük bir adım. Artemis II, 2024’e kadar fırlatılmayacak. NASA, yeni misyonda bulunacak dört kişilik takımı 2023’ün başlarında duyuracak. Artemis 2, 1972’de Apollo programının sona ermesinden bu yana Ay’a birinci beşerli iniş olacak ve NASA’nın Ay’da kalıcı varlığına taban hazırlayacak.

Başa dön tuşu