Apple, web reklamlarını tamamen özel hâle getirmeye çalışıyor

Apple’ın şahsî bilgi kapalılığını müdafaaya yönelik gayretleri, hiç beklenmeyen alanlara kadar ilerliyor. Apple’dan John Wilander tarafından açıklanan yeni sistem ile Saklılığı Koruyan Reklam Tıklama Niteliği özelliği, reklamcıların gereksinim duyduğu analitik dataları kullanıcı kapalılığını ihlal etmeden sunacak. Tıklama datalarını bu sisteme nazaran ziyaret edilen sayfa toplayacak, daha sonra 24-48 saat ortası bir gecikmeyle reklamcıya teslim edecek. Bu gecikme sayesinde profil çıkarma engellenmiş olacak.
2019 yılının ilerleyen devirlerinde kullanıma sunulacak bu özellik, Safari’de varsayılan olarak faal olacak ve şimdiden önizleme halinde sunuluyor. Apple’ın gayesi, bu sistemi gerçek bir web standardı hâline getirmek üzere World Wide Web Konsorsiyumu tarafından düzenlenen Web Platform Kuluçka Topluluğu Kümesi etkinliğinde sunmak.

Reklam verenler bu teknolojiyle elbet pek memnun olmayacak. Bu platformlar her ne kadar reklamların ne kadar yarara dönüştüğünü görebilecek olsa da gerçek vakitli alışkanlık takibi yapılamayacak. Reklamcılar ayrıyeten içeriklerini ne vakit ve nerede sunmaları gerektiğini kestirmekte zorlanacak. Apple’a nazaran bu dezavantaja bedel, zira kullanıcılar kapalılıklarını korumak için reklam engelleyici kullanmak ve çerezleri engellemek üzere daha keskin yollara kayıyor.

Başa dön tuşu