Apple Mac Pro artık ABD’de değil, Çin’de üretilecek

Apple’ın yeni bilgisayarı Mac Pro, Çin’de üretilecek. 2013 yılından bu yana Mac Pro bilgisayarları Texas, ABD’de birleştiren Apple, Wall Street Journal haberine nazaran üretimi Çin’e taşıyor.
Apple eserlerinin büyük çoğunluğunun Çin’de üretilmesi sebebiyle aslında pek de şaşırtan olmayan bu durum, yalnızca zamanlama yüzünden biraz ilgi çekiyor. Lider Donald Trump’ın Çin’den gelen eserlere ekstra yüzde 25 vergi koymasının akabinde Apple’ın kıymetli bir eserin üretimini Çin’e taşıması dikkat cazibeli.
G20 tepesinde Trump’ın konuşmasına nazaran Çin ile düzelmesi beklenen ABD bağları, yeni vergilerin eklenmemesi formunda birinci olarak karşımıza çıkacak. Liderin kelamlarına nazaran ayrıyeten Huawei üzerindeki yaptırımlar da vakitle kaldırılacak. Apple’ın Mac Pro üretimini Çin’e taşıması haberi ise G20 tepesinden evvel yayınlandığı için, durum biraz baş karıştırıcı diyebiliriz.
Önceki kuşak Mac Pro bilgisayarını tanıttığında aygıtın Amerika’da birleştirilmesiyle gurur duyan ve bununla reklam yapan Apple, bunun için uzun vakittir çalıştığını da belirtmişti. Bu tanıtımın akabinde ortaya çıkan sorunlar ise Mac Pro montajı için gereken eğitim ve özel ekipmanların yükü oldu. ABD’deki talebe yetişilemeyince montaj mecburen Çin’e aktarıldı. Vakit içerisinde Mac Pro’nun güncellenmemesiyle Texas’taki tesis de öbür üretimler için kullanılmaya başlandı.
2016 yılından bir Bloomberg raporuna nazaran Apple, Mac Pro üretimini Çin’e taşımayı uzun vakittir düşünüyordu. ABD’deki üretim külfetleri yüzünden firmanın mühendisleri, Çin’deki yapıyı tercih ediyor.
Apple tarafından WSJ’ye yapılan açıklamaya nazaran Mac Pro hâlâ Amerikan malı modüller kullanacak ve bu kesimler için Apple 30 farklı eyalette firmalarla mutabakatlı. Firmaya nazaran montaj, üretimin yalnızca bir modülü.

Başa dön tuşu