Amazon çalışanları grevde: Robotlara bizden daha iyi davranılıyor

Birleşik Krallık’taki Amazon sendikası personelleri, düşük fiyatlar ve “ağır” çalışma şartları nedeniyle birinci kez greve gidiyor. Amazon’un grevlere katılan depo çalışanlarından biri olan Darren Westwood, süreci tarihi olarak nitelendirirken robotlara daha güzel davranıldığını söyledi. Darren Westwood, CNBC’ye “Geçen gün biri bize robot üzere davranıldığımızı söyledi – hayır, robotlara daha âlâ davranılıyor” dedi.

Amazon çalışanları grevde

Amazon’un Coventry ikmal merkezindeki GMB sendika personellerinin yüzde 98’i “tarihi” grev lehine oy kullandı ve bu yılın başlarında 25 Ocak’ta bir grev tarihi ilan etti. Bu greve Fabrikadaki 1.000 emekçiden 300’ünün katılması bekleniyor. Greve katılan bir çalışan olan

Çalışanlar Amazon’dan daha güzel çalışma şartları istiyorlar. Amazon çalışanları, uzun çalışma saatleri, yüksek yaralanma oranları ve amansız çalışma temposunun yanı sıra sıkı yönetici müşahedesinden (ihtiyaç molalarının sorgulanması vs) şikayetçi. Lakin en büyük reaksiyon ise saatlik fiyata getirilen gülünç düzeydeki 50 peni (56 sent) olan bir fiyat artışı. Çalışanlar enflasyonun çok altında olan bu fiyat artışını reddediyor ve saatlik 15 sterlin (şu anda 10,50 sterlin) talep ediyorlar.

Öte yandan Amazon bahse dair açıklamalarda bulundu. Amazon, grevin boyutunun İngiltere’deki çalışanlarının sadece yüzde 1’ini oluşturduğunu söyledi. Firma, 2018’den bu yana fiyatların yüzde 29 arttığını ve enflasyonla çaba için çalışanlar tek seferlik 500 sterlin ödeme yapıldığını söyledi. Amazon ayrıyeten çalışanlara sunulan özel sıhhat sigortası, hayat sigortası, sübvansiyonlu yemekler ve çalışan indirimi üzere avantajlardan kelam etti.

Başa dön tuşu