ABD’li şirketler, Avrupalı iş ortaklarından Huawei’yi boykot etmesini istiyor

Çinli telekominikasyon devi Huawei, ABD’nin uyguladığı yasaklar karşısında ayakta kalmaya çalışsa da, gelen haberler şirketi daha makus günlerin beklediğini gösteriyor. Çünkü, Huawei önümüzdeki günlerde Avrupalı şirketlerden de yaptırım görebilir.

Bu şirketlerin başında 3M geliyor

Yayınlanan yeni bir rapora nazaran birtakım ABD merkezli şirketler, Huawei’ye satış yapan Avrupalı iş ortaklarına baskı yapıyor ve bu şirketlerin başında da 3M‘nin geldiği tabir ediliyor. Şirket, yakın bir vakitte Almanya‘daki satıcılara eserlerini Huawei’ye satmamaları konusunda baskı yapmaya başladığı belirtildi. Yapışkan bantları ile bilinen ABD merkezli 3M, Avrupa’da güçlü bir marka ve bu nedenle eserlerinin kullanımının yasaklanması Huawei‘ye büyük bir darbe olabilir.

Şimdilik 3M ve Huawei cephesinden bahisle ilgili resmi bir açıklama gelmiş olmasa da, yakın bir süreçte başta 3M olmak üzere başka Avrupalı şirketlerin ambargo haberlerini sıkça duyabiliriz. Huawei’nin ABD hükümetiyle muahede yolları aradığı istikametinde haberler ortaya çıkmış olsa da, yaşanan bu gelişmeler, bu bahsin kısa vadede çözülemeyeceğine işaret ediyor.

Başa dön tuşu