ABD’den Tesla’ya alüminyumda “vergi muafiyeti” müjdesi

ABD Ticaret Bakanlığı, Tesla’nın Japonya‘dan ithal edilen alüminyuma uygulanan yüzde 10‘luk gümrük tarifesinden muaf tutulma talebini kabul etti. Elektrikli araba şirketi, Nevada Gigafactory’de üretilen batarya hücreleri için Nippon Light Metal Co’dan tedarik ettiği yıllık 10 milyon kilogram alüminyumun “tarife dışı” tutulması için Nisan ayında bir başvuru yapmıştı. Bakanlık şirketin talebini bu ay onayladı.
Tesla, talebinde pil hücrelerinin Model 3‘ün yanı sıra Powerwall ve Powerpack üzere enerji depolama sistemlerine güç sağlamak için kullanıldığını belirtti. Reuters’ın haberinde “Tesla, bu pil cinslerinin tek ABD üreticisi ve bu pillerin planlanan üretimi önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanarak artacak” sözlerine yer verdi.

Muafiyet 1 yıl geçerli olacak

ABD Ticaret Bakanlığı cevabında, Tesla’nın muhtaçlık duyduğu alüminyumun ABD’de yeterli ve makul bir miktarda yahut tatmin edici bir kalitede üretilmediğini” kabul etti. Tesla’nın Nippon Light Metal Co‘dan aldığı 10 milyon kilogram alüminyum için uygulanması kararlaştırılan tarife muafiyetinin müddeti bir yıl olacak.

Başa dön tuşu