ABD’de bir şehir fidye yazılımına 650 bin dolar ödedi

Son devirde ziyanlı yazılım cinsleri ortasında fidye emelli olanlar öne çıkmaya başladı. Hassas bilgileri şifreleyerek muhakkak bir fidye sonrası özgür bırakan fidye yazılımları can yakmaya devam ediyor.

Çare bulunamadı

Gelen bilgiler fidye yazılımcılarının kurumlara yöneldiğini gösteriyor. Genelde bilgisayar yahut taşınabilir aygıt kullanıcılarından fidye yazılımlarının elde edebileceği ölçü belli bir düzeyin ötesine gitmiyor. Bununla birlikte kurumların hassas dataları çalındığında hizmetlerin aksamasına kadar işler gidebiliyor ve büyük ölçüler istenebiliyor.

Florida eyaletindeki Riviera Beach kenti geçtiğimiz ay fidye yazılımı saldırısına uğradı. Bir polis memurunun gelen maildeki eklentiyi açması sonrasında yazılım bir anda güvenlik ünitesinin ağından kentin genel hizmet ağına sıçradı. Akabinde da bilgileri şifreledi. Bunun sonucunda da kentin web sayfası, ödeme hizmetleri, mail sistemleri fonksiyonsuz hale geldi.

Şehir idaresi fidye yazılımı saldırısının akabinde toplantı yaparak tüm bilgisayar ağını yenilemeye karar verdi. 310 masaüstü bilgisayar, 90 dizüstü bilgisayar ve çeşitli donanımlar için toplamda 941 bin dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Ne var ki yapılan araştırmalar sistem yenilense bile hizmetlerin tam olarak faaliyete geçemeyeceğini gösterdi. İdare tekrar bir ortaya gelerek bâtın oylamayla fidyecilere toplam 65 BTC ödemeye karar verdi. Toplantının bu ayın başlarında yapıldığı ve şu anda 650 bin dolar üzerinde bir bedele denk gelen fidyenin ödendiği tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu