ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a antitröst soruşturması

Arama devi, 2017 yılında Avrupalı yasa düzenleyiciler tarafından çevrimiçi arama pazarındaki hakimiyetini berbata kullandığı için 2.72 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı. ABD Federal Ticaret Kurulu da Google’a karşı bir antitröst soruşturması başlatmış ve 2013 yılında belgeyi kapatmıştı. Gelen haberlere nazaran ABD makamları tekrar bir soruşturma açacak.

Soruşturma işaretleri evvelce verilmişti

NY Times’ın haberine nazaran ABD Adalet Bakanlığı’nın başlatacağı bu soruşturma, Trump hükümetinin bir teknoloji şirketine karşı açacağı birinci büyük antitröst davası olacak. Bahisle ilgili olarak Adalet Bakanlığı sözcüsü Jeremy Edwards ve Google idaresi sessiz kalırken, bu soruşturma sonucunda şirkete ne üzere bir ceza verileceği ise merak konusu.

Adalet Bakanlığı soruşturması, antitröst kısmının başkanı Makan Delrahim tarafından yürütülecek. Bu yılın başlarında bir teknoloji konferansındaki konuşmasında Delrahim, büyük teknoloji platformlarının muvaffakiyetini alkışladı. Google’dan kelam etmeden, şirketlerin “yenilikçi ve yıkıcı hizmetler” nedeniyle büyüdüğünü söylemiş ve bu durum yapılacak soruşturmanın birinci işaretleri olarak algılanmıştı. Google’ın antitröst kapsamında soruşturulacağı üç ana başlık ise reklamlar, arama sonuçları ve Android işletim sistemi olarak belirtiliyor.

Başa dön tuşu