5B firması hazır açılan güneş panelleri ile işleri kolaylaştırıyor

Elektrik gücünü temiz yollarla üreten güneş paneli tarlalarının en değerli maliyet kalemlerinden biri heyetim alanında yapılan inşaat faaliyetleri. Güneş panellerinin oturacağı temellerin kazılması beton dökülerek demir kazıkların oturtulması ve akabinde tek tek panellerin montajı ve kablolanması önemli bir vakit personellik almakta. Üstelik tarlayı taşımanız gerekirse süreçler katlanmakta.

Bu tıp sıkıntılara tahlil bulmak ismine yola çıkan Avustralya’lı 5B şirketi, fabrikada imal edilen 90 güneş panelinin birleştirilmesi ile katlanır bir modül oluşturmakta. Resen kablolanmış, birçok vakit kendi yükü ile oturan sistem bir çatal kaldıraç ile konteynerden alınıp biri operatör 3 kişilik ekip ile yerleştirilebiliyor. Hatta firma geçenlerde yaptığı rekor denemesinde, 10 bireyden az bir grup ile bir günde 1.1 MW’lık güneş panelini çalışır hale getirmeyi başardı. 3 kişi ile haftada 1 MW’dan fazlasını kurmak mümkün.

Birbirine hazır entegre gelen sistemin, tak çalıştır halinde gelmesi nedeniyle paneller ortasında boşluğa gerek kalmaması nedeniyle arazi başına neredeyse iki kat panel yerleşmekte.

Her açılan güneş panelleri modülünde toplam 90 adet 540 Watt ogücünde panel bulunuyor. Bunların toplam gücü ise yaklaşık 50 kWp ediyor. Üstelik bu sistem gerektiğinde toplanıp öteki yerede götürülüp monte edilebiliyor. Bu nedenle maden şirketleri bu esere fazlaca ilgi duyuyor. Avustralyalı şirket son finansman tipinde 36 milyon dolar toplayarak Kuzey Amerika’ya fabrika açmaya hazırlanıyor.

Başa dön tuşu