20 yıl içinde tarihe karışması beklenen 10 teknoloji

Günümüzde teknolojinin süratli gelişimi ile bu teknolojik eserlere çok çabuk alışıyor ve benimsiyoruz.

Geçmiş vakitlerde birileri bize; ”Her evde televizyon, telefon, bilgisayar üzere teknolojiler olacak!” deseydi muhtemelen bize bu öngörüler pek inandırıcı gelmezdi.

Ancak vakit değişiyor ve teknoloji her geçen gün bir adım ileri gidiyor. 

İşte gelecek 20 yıl içinde hayatımızdan çıkarmamız muhtemlen olan teknolojiler;

Otomobil Aynaları

Otonom sistemlerin gelişmesiyle araçların şoförsüz hale gelmesi yavaş yavaş yayılıyor. Bunun bir sonucu olarak aynalar büsbütün ortadan kalkacak. Aynaları denetim eden herhangi bir şoföre gerek olmadığından ayna ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Audi, 2019’dayan aynaları olmayan arabaların piyasaya sürülmesiyle ilgili gerekli mercilere proje sundu bile. Kısa bir mühlet sonra birçok farklı araba şirketinin de Alman üreticinin müsaadeden gitmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda tüm araçların yerleşik kameralarıyla etrafını takip edeceği ve akıllı sistemlerle rastgele bir tehlike durumunda şoför ya da yolcuları uyarılacağı belirtiliyor. 

Nakit Para ve Kredi Kartı 

Banka ve kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde nakit para kullanılamaz hale geldi. Artık her mağazada yer alan cihazlar nakit para yerine kartla ödemeyigerçekleştiriyor. Emsal tesirin önümüzdeki periyotlarda daha da çok evrilmesi bekleniyor. Yakın vakitte artık kredi kartı kullanımının son bulması ve bunun yerine mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. Her ne kadar bu durum ülkemizde ağır aksak ilerlese de dünya genelinde birçok ülke mobil ödeme sistemlerini çokça kullanılıyor. HaliyleTürkiye de dahil olmak üzere önümüzdeki senelerde ödeme sistemlerinde esaslı değişiklikler olacak.

Kablolu Kulaklık

Akıllı cihazlardaki kablolu şarj sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Şu anda kablolu kulaklıklar çok fazla kullanılıyor olsa da önümüzdeki süreçte büsbütün kablosuz kulaklıklara geçiş olacak. Çok daha ergonomik bir kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklıklar hayatımızı işgal edecek!

Başa dön tuşu