0850’li numara kabusu sona eriyor: Abonelik aldatmacılarına son!

Taşınabilir operatör, internet servis sağlayıcı ve TV platformu firmalarının bayi işletmecileri, kendilerini firma yetkilisi olarak tanıtarak vatandaşlara abonelik satmaya çalışıyor. 0850’li numaralar başta olmak üzere pek çok farklı telefon numaralarıyla vatandaşı arayarak bayiliği üzerinden yeni abone kazanmaya çalışıyor. Vatandaşlar ise bu direkt operatör firma yahut İSS firması tarafından arandığını düşünerek bu davetlere güveniyor ve teklif edilen kampanyaları kabul edebiliyor. Bu durum çeşitli mağduriyetler yaratıyor.

Aynı vakitte bu davetlerin sık sık yapılması (zaman vakit taciz derecesine varması) da tüketicilerin şikayet ettiği hususların başında geliyor. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK), kelam konusu bu davetler için harekete geçti.

BTK tarafından hazırlanan “İnternet/ TV ve Sabit Telefon Hizmetlerine Ait Yeni Ferdi Abonelik Tesisi Öncesinde Teyit Araması Yapılması Hakkında Yöntem ve Temeller Taslağı” kurumun web sitesinde yayımlanarak kamuoyu görüşüne açıldı. Tüketicilerin talebi olmaksızın çeşitli numaralar aracılığıyla gerçekleştirilen aramalar suretiyle yeni abonelikler tesis edildiği ve bunun çok sayıda tüketici mağduriyetine neden olduğunu tespit eden BTK, bu mağduriyetin engellenmesi ve tüketici hak ve menfaatlerinin korunabilmesini amaçlıyor.

Düzenlemeye nazaran işletmeciler, yeni ferdi abonelik tesisi ve kampanya tanıtımı yapabilmek için öncelikle Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi (İYS) kayıtlı olduğunu teyit edecek. Vatandaşlar davet almak istemiyorsa İYS sistemi üzerinden davet müsaadesini iptal edebilecek.

Firmalar müşteriyi arayarak teyit alacak

Bayi işletmeleri tarafından müşteriye ulaşılması ve müşterinin yeni abonelik teklifini kabul etmesi durumunda, aboneliğin oluşturulacağı internet, TV yahut operatör firmanın kurumsal numarası tarafından müşteri aranacak ve sunulacak hizmete ait abonelik kontratı öncesinde teyit alınacak.

Teyit aramasında tüketicilere sunulacak hizmetin çeşidi, aygıt satın alma bedeli, temas, aktivasyon, suram ve gibisi fiyatlar de dâhil ödenmek zorunda olan toplam fiyat, aylık ödenmesi gereken ortalama fiyat, internet erişim hizmetlerinde duyurulan bilgi suratları, taahhütlü abonelikler için taahhüdün müddeti ve fesih halinde ödenecek tüm fiyatlara ait bilgilendirme yapılacak. Bunun akabinde tüketicilere “Yeni abonelik sürecinin başlatılmasına onay veriyor musunuz” halinde bilgilendirme yapılacak. Onay verilmemesi halinde abonelik başlatılamayacak.

Düzenleme kapsamında tüm süreçlerde ispat yükümlülüğü bayi işletmecilerine ilişkin olacak. İşletmelerin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde BTK İdari Yaptırımlar Yönetmeliği kararları kapsamında idari para cezası uygulanacak.

Başa dön tuşu