Yüz tanıma teknolojisi yasaklanıyor!

Gelecek hafta yapılacak ikinci bir oylamadan sonra yasalaşması beklenen kararla, San Francisco, bu teknolojinin kullanımını yasaklayan birinci ABD kenti olacak. Buna ek olarak yeni izleme teknolojileri satın almak kent idaresinin müsaadesine tabi olacak.

Yüz tanıma teknolojisi yasaklanıyor!

Karara karşı çıkanlar, bu tedbirin halkın güvenliğini riskine atacağını ve hatayla çabaya sekte vuracağını söylüyor. Yasağı destekleyenler ise bugünkü haliyle güvenilmez buldukları teknolojinin bireylerin mahremiyetinin ve ferdî özgürlüklerinin ihlal edilmesinin önüne geçileceğini savunuyor.

Bu görüştekiler, yüz tanıma teknolojisinin bilhassa beyaz olmayan bireylerin teşhisinde kusura açık olduğunu vurguluyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden (ACLU) Matt Cagle, oylamadan sonraki açıklamasında “Bu oylamayla San Francisco, yüz tanıma teknolojisinin sağlıklı bir demokrasiyle uyumlu olmadığını ilan etti. Kent idaresini halkın sesine kulak verdiği için kutluyoruz” dedi.

Cagle, başka kentlerin de bu kararı izlemeleri davetinde bulundu.

Suçla çaba örgütü Stop Crime’ın Lider Yardımcısı Joel Engardio ise yüz tanıma teknolojisinin büsbütün yasaklanması yerine moratoryumun daha uygun olacağını söyledi.

Engardio, “Yüz tanıma teknolojisinde problemler olduğunu ve günümüzde kullanılmaması gerektiğini kabul ediyoruz. Fakat teknoloji gelişecek ve gayesine uygun kullanıldığında kamu güvenliği için faydalı hale gelecek. Bu olasılığa kapılarımızı açık tutmalıyız” dedi.

San Francisco Havalimanı ve deniz limanı federal makamların sorumluluğunda olduğu için buralarda yüz tanıma teknolojisinin kullanımına devam edilecek.

Başa dön tuşu