Yürüme engellilere teknoloji mucizesi! Biyonik vücutlar geliyor!

Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), felç rehabilitasyonunda kullanılmak üzere Wandercraft’ın Atalante dış iskeletini onayladı. Makine, bilhassa öbür prosedürlerin kullanılmasını engelleyebilecek sonlu üst beden hareket kabiliyetine sahip bireyler için ağır yürüyüş eğitimine yardımcı olabilir.

Mevcut kuşak Atalante, terapinin erken adımlardan ilerleyen kademelerine daha doğal yürüyüşe kadar yardımcı olabilecek, ayarlanabilir yürüyüş özelliğine sahip, kendi kendini dengeleyen, pille çalışan bir aygıt. Donanımın bir terapistin yardımıyla klinik bir ortamda kullanılması gerekse de, eller hür kullanımı hastaların kollarını kullansalar da kullanmasalar da yürüyüşlerini yine kurmalarına imkan tanıyor.

Yürüme engellilere teknoloji mucizesi! Biyonik bedenler geliyor!

Wandercraft, birinci müşterilerini açıklamasa da, yılın birinci çeyreğinde ABD’ye birinci dış iskeletlerini teslim etmeyi planlıyor. Firma ülkede ticari faaliyetlerini daha yeni başlattı, fakat mali destekçisi Quadrant Management, Wandercraft’ın önümüzdeki bir ila iki yıl içinde faaliyetlerini “önemli ölçüde artıracağını” söyledi.

FDA onaylı dış iskeletler hala nispeten az ve bireylere yardımcı oldukları şartlar hala sonlu. Geçen Haziran ayında Ekso Bionics, EksoNR aygıtını multipl skleroz rehabilitasyonu için pazarlama müsaadesi aldı. Wandercraft’ın onayı, teknolojiyi daha geniş bir hasta yelpazesi için erişilebilir kılıyor ve felçler ABD’de uzun vadeli sakatlığın esas nedeni olduğunda bu teknoloji bilhassa yardımcı olabilir. Ülkede her yıl 795.000’den fazla insan felç geçiriyor, bu, kimilerinin hareket özgürlüğünü yine kazanmasına yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu