X-Men: Dark Phoenix, gişede tarihi bir başarısızlık yaşadı

X-Men serisinde bir devri sona erdirecek olan Dark Phoenix, geçtiğimiz cuma günü prestijiyle nihayet vizyona girdi. Bilhassa de serinin hayranları tarafından merakla beklenen sinema, gişedeki birinci haftasında beklentilerin çok altında bir performans gösterdi. Dark Phoenix, hafta sonunda dünya genelinde yaklaşık 140 milyon dolarlık bir gişe hasılatı elde etti ve serinin en başarısız sinemalarından birisi oldu.

Dark Phoenix’in bilhassa de Kuzey Amerika’daki performansı hakikaten de çok berbat. BoxOfficeMojo tarafından yayınlanan datalara nazaran sinema Kuzey Amerika bölgesinde hafta sonunda yalnızca 33 milyon dolar kazanmış. Bu sayı X-Men tarihinin büyük bir farkla en makus performansı manasına geliyor.

Dark Phoenix sineması sevilen X-Men çizgi romanı The Dark Phoenix Saga‘dan uyarlandı. Dark Phoenix çizgi romanı X-Men hayranlarının en sevdiği öykülerden birisi olduğu için aslında sinemadan beklentiler de oldukça yüksekti. Fakat yayınlanan fragmanların pek de heyecanlandırmayı başaramaması ve geçtiğimiz hafta paylaşılan birinci tenkitlerin akabinde bu beklentiler yerini hayal kırıklıklarına bırakmaya başladı. Yapılan yorumlara nazaran Dark Phoenix, senaryosundan oyunculuğuna kadar çok büyük bir başarısızlık olmuş.

X-Men: Dark Phoenix’in bütçesi yaklaşık 200 milyon dolardı. Sinemanın gişe macerası sonunda 300 milyon dolar toplam hasılata ulaşması bile şu anda sıkıntı görünüyor. Yani 21st Century Fox, Dark Phoenix sinemasından ciddi manada ziyan edecek.

X-Men: Dark Phoenix, 5 Haziran’da ülkemizde de vizyona girdi 

Başa dön tuşu