Volkswagen ve Skoda’ya 23.3 milyon euro para cezası

Alman üretici Volkswagen’in dizel skandalıyla ilgili imtihanı sürüyor. Emisyon hilesi nedeniyle rekor cezalar ödemek zorunda kalan Volkswagen artık de Çeklere tazminat ödeyecek.

Çek Cumhuriyeti’nde dizel skandalı nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten Skoda ve Volkswagen araç sahibi 2,435 kişi bir ortaya gelerek ‘Güvenli Dizel’ oluşumunu kurdu. Araç sahiplerini temsil eden İnançlı Dizel oluşumu, emisyon kıymetlerini düşük göstermek için yazılım kullanan Volkswagen’e dava açtı. Prag’da görülen davada, Volkswagen ve Skoda’nın müşterilerine 23.3 milyon euro tazminat ödemesine hükmedildi.

Volkswagen kararı temyize götürecek 

Karar sonrası Prag Bölge Mahkemesi’nden rastgele bir açıklama yapılmazken, İnançlı Dizel oluşumunun avukatı “ABD’deki tazminat kararının birebirini uygulattık ve olayın Avrupa boyutu için kıymetli bir adım attık” açıklamasında bulundu. Volkswagen ise kararda hukukî kusurlar olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle temyiz yoluna başvuracaklarını lisana getirdi. Skoda da tezleri reddetti ve müşterileri hiçbir biçimde mağdur etmediklerini belirtti.

Başvurular artmaya devam ediyor

Güvenli Dizel oluşumu araç sahiplerinden müracaat almaya devam ettiklerini lisana getirirken, davanın 2,435 başvuruyu kapsadığını ama şimdiye dek yapılan müracaatların 7 binin üzerinde olduğunu açıkladı. İnançlı Dizel’e nazaran Çek Cumhuriyeti’nde emisyon skandalından etkilenen araç sayısı 165 bin civarında.

Başa dön tuşu