‘Uzay İstasyonu’ndan eşinin banka hesaplarına girdi’

McClain ve Hava Kuvvetleri’nde subay olan Worden 2014’te evlendi.

Worden’ın 2018’de McClain’e açtığı davanın gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

West Point askeri akademisinden mezun olan ve Irak’ta savaş pilotu olarak 800 saat uçuşu bulunan MsClain, 2013’te NASA’ya girdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda altı ay vazife yapan MsClain, yalnızca bayan astronotların katıldığı birinci uzay yürüyüşüne seçilmişti. Lakin uzay kıyafetinin ölçüleri uymadığı için, güvenlik tasasıyla MsClain’in bu yürüyüşe katılmasından son anda vazgeçildi.

UZAYDA HUKUK NASIL İŞLİYOR?

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’ya ilişkin. Muahedede Avrupa tek bir ülke olarak geçiyor.

Ortaklar ortasında varılan muahede uyarınca burada misyon yapan bireyler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin maddeleri geçerli.

Anlaşma, örneğin bir Kanadalı astronotun uzayda hata işlemesi halinde Kanada maddelerine, bir Rus kozmonotun kabahat işlemesi halinde de Rus maddelerine nazaran yargılanmasını öngörüyor.

Anlaşmada astronotların “Dünya’ya iadesi”yle ilgili düzenleme de mevcut. Rastgele bir ülke, kendi vatandaşı olan bir astronota karşı hata işleyen öteki astronotu yargılamak üzere iadesini talep edebiliyor.

Uzmanlar, uzayda işlenebilecek kabahatler için yasal çerçeve olmasına karşın bunların şimdiye kadar hiç işletilmediğine dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu