Ultra Gerçekçi Robotik Kol Üretildi [Video]

Clone Robotics isimli bir şirket, bir insanın eline bire bir benzeyen robotik kol üretti. Ancak şirketin gözü daha yükseklerde. Clone Robotics, klon insan üretmek istediğini ifade ediyor.

İnsanların klonlarını üretmek, her zaman merak uyandıran ancak genelde bilim kurgu filmlerinin konusu olan bir meseledir. Gelinen son noktada işler değişmiş olabilir gibi görünüyor. Zira birkaç yıldır sıradan işleri gerçekleştirecek Android robotlar üzerinde çalışmalarını sürdüren Clone Robotics isimli bir şirket, bir insan kolunun yapay bir kopyasını üretmeyi başardı. 

Clone Robotics’in “Clone Hand” olarak isimlendirdiği robotik kol, tıpkı insanların kolu gibi kas ve kemikler içeriyor. Ancak bunların tamamı yapay ortamda geliştirildi. Gerçek bir insan kolu gibi hareket edebilen ve el işlevlerini gerçekleştirebilen Clone Hand, görenleri şaşırtacak gibi duruyor. Zira paylaşılan bir video, yapay kolun gerçekten iyi iş çıkardığını gözler önüne seriyor.

Clone Hand işte böyle görünüyor

clone hand

Clone Robotics, üzerinde çalıştığı proje için oldukça iddialı bir şirket. Bu bağlamda; ekibin amacı klon kolu tam anlamıyla ürettikten sonra çalışmaları sürdürmek ve gerçek bir klon insan üretmek. Ancak olayı sadece klon insan özelinde sınırlandırmamak da gerekiyor. Clone Robotics’e göre yapay uzuvlar, ilerleyen yıllarda engelli bireyler için kullanılabilir ürünler haline gelebilirler.

Robotik kol

Edinilen bilgilere göre Clone Robotics’in robotik kolundaki yapay kaslar, 650 bin kez bükülmeye karşı dayanıklı. Ayrıca bu robotik kolun ucundaki el, 7 kilograma kadar yük taşımaya da imkan tanıyor. Şirkete göre böyle bir kolun maliyeti ise 2.800 dolar civarında.

Yapay Zeka Uzmanları Açıkladı: 10 Yıl Sonra Ev İşlerinin Ne Kadarını Robotlara Emanet Edeceğiz?

Video oyun tutkunu okurlarımız, Detroit: Become Human isimli oyunu mutlaka duymuşlardır. O oyunda neredeyse insan gibi görünen Android robotlar vardı. Aslında Clone Robotics’in yapmaya çalıştığı şey, Detroit: Become Human’ı gerçek Dünya’ya uyarlamak. Ancak şirketin başarılı olup olmayacağını görmek için belki de yıllar boyunca beklememiz gerekecek.

Robotik kolun geldiği son aşamayı aşağıdaki video aracılığıyla izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu