Tayland’da iki yeni dinozor tipi keşfedildi

Tayland’da, yaklaşık 30 yıl evvel bulunan ve müzeye kaldırılan fosil kalıntılarının, iki yeni dinozor türüne ilişkin olduğu tespit edildi. Phys’de yer alan habere nazaran, yaklaşık 30 yıl evvel bulunan ve Sirindhorn Doğal Tarih Müzesi’ne kaldırılan fosil kalıntıları üzerine çalışma yapan Bonn Üniversitesi bilim insanları, fosillerin iki farklı ve yeni dinozor cinsine ilişkin olduğunu keşfetti.

“Dinozorların Kralı” olarak da bilinen Tyrannosaurus rex (T-rex) ile akraba oldukları belirlenen tiplerin uzunluklarının ortalama 6 metre olduğu belirtildi.

Türleri keşfeden bilim insanlarından Adun Samathi, “Phuwiangvenator” ve “Vayuraptor” isimleri verilen dinozoların hayli süratli ve tehlikeli avcılar olduğuna dikkati çekerek, “Aralarındaki yakınlığı ve farkı Afrika’daki yırtıcı kedi cinsleriyle anlamaya çalışırsak, Phuwiangvenator tipini aslan, Vayuraptor çeşidini ise çitalar üzere görebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Keşfedilen cinslere ilişkin fosiller, bulundukları Sirindhorn Doğal Tarih Müzesi’nin kuruluş yıl dönümü aktiflikleri kapsamında halka açılırken, açılışa Tayland kraliyet ailesi üyesi Prenses Maha Chakri Sirindhorn da katıldı.

Başa dön tuşu