Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Sömestr tatiline artık sayılı günler kaldı diyebiliriz. Ülkemizde sömestr tatili 20 Ocak Cuma günü başlayacak. Bilindiği üzere orta tatil 15 gün olarak uygulanıyor. Elbette buradaki 15 gün tabiri biraz kelam gelimi diyebiliriz. Zira tatil 2 hafta. Hatta ortadan hafta sonlarını da çıkarsak 10 günlük bir tatilin olduğunu söz edebiliriz.

Bilindiği üzere son yıllarda orta tatil haricinde 5 günlük iki tatil de uygulanıyor. Periyot ortasında uygulanan bu tatillerde öğrenciler 1 hafta boyunca okula gitmiyorlar. Gerçekten bu usul Avrupa’da pek çok ülkede bu sistem uygulanıyordu.

Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Bazı ülkeler bu sistemi değiştirmeye karar verdiler. Ortalarında Türkiye’nin de rol model olarak gördüğü ülkeler orta tatilleri sömestr tatiline dahil ederek süreyi 1 aya uzattılar. Bu sayede öğrencilerin daha verimli bir kış tatili yapması ön görülüyor.

Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Tatilin 1 aya yükseltilmesinde pek çok etken kelam konusu. Bu etkenler ortasında kış tatilinin öne çıkarılması ve turizmin canlandırılması üzere kriterler de kelam konusu.

Benzer bir uygulama Türkiye’de de uygulanabilir. Zira Türkiye genel olarak eğitim stilinde batıyı takip ediyor. Pekala sizce orta tatillerin kaldırılarak sömestr tatiline dahil edilmesi mantıklı mı? 1 aylık sömestr tatili mi daha güzel olurdu yoksa mevcut sistemdeki 1’er haftalık 2 orta tatil ve 2 haftalık sömestr tatili daha mı güzel? Yorum sizin.

Başa dön tuşu