Şans eseri bulunan 10 İcat!

Erhan Doğru

Bilim insanlarının çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve beklenmeyen sonuçların yapıtı olan birbirinden farklı buluşları sizler için haberimizde derledik.

İşte şans yapıtı bulunan 10 İcat;

Coca Cola

Mucit: John Pemperton
Tarih: 1885
Kaza: Koka özü ve şarap karışımından şurup

İlaç dalında çalışan John Pemperton, koka özü ve şarap karışımından bir şurup üzerinde çalışıyordu. Mucit bu buluşunu daha sonraları baş ağrısını gideren karışım olarak satmaya başladı. 1885 yılına gelindiğinde, Atlanta’da alkol satışı yasaklandı, Pemperton bu şurubun içine karbonatlı su ekledi ve soda gibisi bir hal almasını sağladı. Coca-Cola bu biçimde ortaya çıktı.

Kalp Pili

Mucit : Wilson Greatbatch
Tarih : 1958
Kaza : Yanlış parçayı çıkartması.

Mühendis Wilson Greatbatch, 1958 yılında Cornell Üniversitesi’nde kalp seslerini kaydeden bir aygıt üzerinde çalışıyordu. Yaptığı cihazdan yanlış parçayı çıkaran Wilsongerekli enerjiyi aygıta verdiğinde, icadı olağan bir kalp üzere çalışmaya başlamıştı. Yeni cihazını 1960 yılında bir insanın kalbine yerleştirmeden evvel hayvanlar üzerinde denedi ve ince ayarlarını yaptı.

Patates Cipsi

Mucit : George Crum
Tarih : 1853
Kaza : Müşteriye kızmaktan dolayı

Bir lokantada çalışan George Crum, 1853 yılında 
müşterilerine patates kızartmasını sunmaya hazırlanıyordu. Müşterilerinden biri gelen patatesleri kalın buldu ve “daha ince daha kızarmış” olarak istediğini 
belirtti. Crum bunun üzerine sonlanıp, patatesleri inanılmaz derecede ince 
kesip, kupkuru olana dek kızarttı. Şefin şaşırtan bir biçimde müşteri bu halini 
çok beğendi ve patates cipsi bu halde ortaya çıktı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu