San Francisco yüz tanıma teknolojisini yasakladı

Yüz tanıma teknolojisi günümüz için büyük bir teknolojik gelişme olsa da, kullanımı konusunda tartışmaya açık bir bahis. Çünkü birçok ülkede insanların mahremiyetlerine müdahale olduğu münasebeti ile kullanımına sıcak bakılmıyor. Bununla ilgili son gelişme ise San Francisco‘da yaşandı.

Kamusal alanlarda kullanılamayacak

Geçtiğimiz ay San Francisco kenti, yüz tanıma teknolojisinin kullanılmasının yasaklanması fikrinden vazgeçmişti. Lakin yeni bir habere nazaran kent artık bu kararını değiştirerek, yüz tanıma sistemleri hakkında radikal bir karara imza attı. San Francisco, dünyadaki teknoloji dostu ve teknoloji meraklısı şehirlerden biri olarak bilinmesine karşın, yüz tanıma teknolojisinin kamusal alanlarda kullanımını yasaklamaya karar verdi.

Yeni kural yürürlüğe girdiğinde (yaklaşık bir ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor), San Francisco Polis Departmanı da dahil olmak üzere kentin 53 departmanı tarafından yüz tanıma teknolojisinin kullanılmasını yasaklanacak. San Francisco Denetleme Heyeti üyesi olarak vazife yapan Aaron Peskin ise hususla ilgili olarak: “Hepimiz yeterli polisliği destekliyoruz, lakin hiçbirimiz bir polis devletinde yaşamak istemiyoruz.” tabirlerini kullandı. Bu karar kentte yüz tanıma teknolojisinin öldüğü manasına gelmiyor. Bireyler yahut işletmeler istedikleri takdirde bu teknolojiyi kullanma hakkına sahipler.

Başa dön tuşu