Samsung, OLED ekran siparişlerini düşük tutan Apple’dan telafi bekliyor

Samsung, Apple’ın iPhone modelleri için yeterince OLED ekran almadığı gerekçesiyle şirketin ceza ödemesini ve üretim maksatlarından kaynaklanan kayıplarını telafi etmesini istiyor. Çünkü Apple, iPhone modellerinde kullandığı OLED ekranları Samsung Display şirketinden tedarik etmekte.

Samsung ziyanının karşılanmasını istiyor

Samsung Display, dünyadaki OLED ekranların yüzde 40’ını üreten, dünyanın en büyük OLED üreticisi pozisyonunda. Apple OLED ekranlı birinci telefonu olan iPhone X‘i piyasaya sürdüğünde, bu aygıtın ekranlarını Samsung’dan almak zorunda kaldı. Samsung Display, iPhone X’in başarılı satış sayılarına karşın, Apple’ın minimum OLED sipariş ihtiyaçlarını karşılamadığını tez ediyor.

Kore medyasında çıkan haberlere nazaran, Samsung Display’in karları 2017’de 4.9 milyar dolardan, 2018’de 2.3 milyar dolara düşmüş durumda. Sızan bilgilere nazaran iki dev şirketin yetkilileri, sorunu çözmek umuduyla birkaç kere buluştu lakin net bir karar alamadılar. Dalda bir parça tedarikçisinin, az sipariş verdiği münasebeti ile bir öbür şirketi cezalandırması az görülen bir durum olarak açıklanıyor. Teknolojiye taraf veren bu iki şirketin nasıl bir tahlil yolu bulacakları ise merak konusu.

Başa dön tuşu