Saç Beyazlamasının Neden: Sıkışmış Kök Hücreler

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada kök hücreler üzerinde yapılan çalışma, yaşlandıkça saçlarımızın beyazlanmasında büyük rol oynadıklarını ortaya çıkardı. Peki bu durumu tersine çevirmek mümkün olabilir mi?

Birçoğumuzun yaşlılıktan korkmasının en büyük sebebi (özellikle sarışın olanlarımızın), yaşlanınca saçlarımızın beyazlayacak olmasıdır desek abartmış olmayız. Saçlarımızın beyazlamasının sorumlusunun kök hücrelerimiz olduğunu biliyor muydunuz?

New York Üniversitesinden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, melanosit kök hücreleri (McSC) adı verilen ve hem farelerde hem de insanlarda bulunan bu kök hücreler, cildimizin epidermis kısmında tünel şeklinde saçın büyüdüğü bir yapı olan foliküllerinde bulunuyor ve renkten sorumlu protein pigmentleri üreten olgun hücrelere dönüşmesi için sinyal alarak saçımızın rengini oluşturuyor.

McSC’ler yaşlandıkça hareket kabiliyetini kaybediyor, dolayısıyla saçlarımız için artık renk üretemiyorlar

Nature dergisinde yayınlanan araştırmada McSC’lerin saçın büyümesi sırasında gerçekleştirdiği hareketler sayesinde bir nevi pigmentleri dağıttığı ve bu sayede saçların rengini koruyabildiği gözlemlendi. Ancak araştırmacılar, McSC’lerin yapmış olduğu bu ileri-geri hareketin yaş ilerledikçe azaldığını ve dolayısıyla saçların pigmentsiz kaldığını gözlemledi. Bu da, ileri yaşlarda beyazlayan saçların ana kaynağıydı. 

Saç beyazlamasını tersine çevirmek veya önlemek mümkün mü?

Çalışmanın baş yazarı olan NYU Grossman Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü’nden Mayumi Ito, “Bu çalışma, saç renginin korunmasında McSC’lerin hayati önemini gösteriyor. Yaşlı farelerde, McSC’lerin reaktivasyonu ile pigment üretimi geri döndürülebiliyor. Bu da saçların yeniden renk kazanmasını sağlayabilir” diyor. Ancak insanlarda bu prosedürün henüz mümkün olmadığını ve bu yöntemin geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Stresin Saç Beyazlamasına Sebep Olduğu Doğrulandı: Geri Döndürülebiliyor

Bu araştırma, saç beyazlamasını önlemek için de bazı ipuçları sağlayabilir. Araştırmacılar, WNT proteinlerinin kullanımını veya McSC’lerin yeniden aktive edilmesini içeren terapötik yaklaşımların saç beyazlamasının önlenmesine veya tersine çevrilmesine yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak :
https://scitechdaily.com/why-does-hair-turn-gray-research-uncovers-role-of-stuck-stem-cells/

Başa dön tuşu