Plüton yüzeyinde bulunan amonyak, yeraltı suyuna işaret ediyor olabilir

ABD ve Fransa merkezli kurumlarda vazife yapan bir küme araştırmacı, Cüce gezegen Plüton’un yüzeyinde amonyağa rastladıklarını açıkladı.

Elde ettikleri bilgilere New Horizons uzay aracının gönderdiği datalar sayesinde sahip olan araştırma kümesinin tespitleri Science Advances mecmuasında yayınlanmış.

 

Gök bilimcilere nazaran Plüton yüzeyinde tespit edilen amonyak, cüce gezegenin yüzey altında sıvı halde su bulunduğu ihtimaline işaret ediyor. Tespite neden olan yer ise kahverengiye çalan rengi sebebiyle amonyak barındırdığı düşünülen Virgil Fossa ismi verilen bölge.

Araştırmacılar, volkanik aktiviteler sonucu oluştuğu düşünülen ve büyük bir çatlağın bulunduğu bölgedeki amonyak ile su buzunu New Horizons’ın sağladığı yakın kızılötesi görünge sayesinde fark etmişler.

Buz volkanları sebebiyle yüzeye sızdığı kestirim edilen amonyağın tabiatı gereği çok uzun bir müddettir Virgil Rossa bölgesinde olamayacağı söz ediliyor. Araştırmacılara nazaran kelam konusu gaz, jeolojik manada kısa sayılabilecek bir mühlet olan birkaç milyon yıldır ilgili bölgede bulunuyor.

Plüton’un eksi 230 santigrat derecelere varan yüzey sıcaklığına karşın yüzey altındaki suyun nasıl sıvı halde kaldığı sorusu nun yanıtı ise gezegen çekirdeğinin uğradığı radyoaktif çürüme sonucu oluşan ısı ile açıklanıyor.

Başa dön tuşu