Pilleri hafifleten ve güçlendiren yeni bir teknoloji geliştirildi

Maryland Üniversitesi ve ABD ordusu işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yeni batarya teknolojisi geliştirildiği açıklandı.

Yeni bir batarya teknolojisi geliştirildiği açıklandı

Şimdiye kadar kullanıcılara sunulan teknolojik aletlerin batarya teknolojisinin alt yapısını oluşturan lityum iyon piller sayesinde yeni ve daha gelişmiş bataryaların geliştirilmesi sağlandı. Lakin geliştirilen yeni teknolojiler mevcut pil ve batarya teknolojilerinin de geliştirilmesi gerektiği sonucunu doğuruyor.

Pil bataryalarının daha üst düzeylerde güç sağlaması konusu ile ilgili olarak şimdiye kadar birçok çalışma gerçekleştirilmiş olsa da en somut gelişme Maryland Üniversitesi ve ABD ordusunda yer alan araştırma geliştirme uzmanlarından oluşan grup tarafından gerçekleştirildi. Araştırma ve geliştirme grubu gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda lityum iyon pillere çok daha fazla güç yükleyerek daha yüksek ölçüde elektrik gücü çıkışını sağlayan bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.

Yapılan açıklamalar sonrasında yaşanan gelişmenin çok kıymetli olduğunu belirten ve lityum iyon batarya hücrelerin ömrünü uzatan birebir vakitte ticari olarak kullanımlarını mümkün kılan araştırma misyonlarında de yer alan ve bu hücrelerin geliştirme çalışmalarında öncü isimlerden biri olarak kabul edilen Tesla’nın batarya geliştirme ortaklarından Jeff Dahn, yaşanan gelişme ile ilgili olarak bu teknolojinin piyasada yer alan teknolojik aletlere ne vakit uygulanabilir olacağını merakla beklediğini belirtiyor. 

Yeni batarya teknolojisi ne vakit kullanılacak?

Grafit içinde LiCl (Lityum Klörür) ve LiBr (Lityum Brom) bileşiklerinden halojenler oluşturma fikrine dayanan ve bilhassa yanında büyük ölçülerde batarya taşıması gereken askerlerin hafif ekipmanlar ile birlikte yerde rahat bir biçimde hareket edebilmesine imkan sağlamak gayesiyle geliştirilen bu yeni batarya teknolojisinin ticari eserlerde yakın bir vakitte kullanılıp kullanılmayacağı konusunda ise şimdi bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu