Oral Seks, Gırtlak Kanseri Riskini Artırıyor

Birmingham Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, oral seksin gırtlak kanseri riskini katbekat artırdığını ortaya koydu.

Birmingham Üniversitesi Kanser ve Genomik Bilimler Enstitüsü’nden Profesör Hisham Mehanna, çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Ekibiyle gerçekleştirdiği araştırmada, son 20 yıl içinde batı ülkelerinde artan gırtlak kanserinin bir nedenini ortaya koydu.

Özellikle gırtlak kanseri tipi olan orofarinksteki artışı inceleme altına alan Mehanna, kansere neden olan en büyük etmenin HPV (İnsan papilloma virüsü) olduğunu açıkladı. Cinsel yollarla bulaşan bu virüsün bulaşma nedeninin ise yoğunlukla oral seks olduğuna işaret etti.

Oral seks yapanların, yapmayanlara göre kansere yakalanma olasılığı 8,5 kat daha fazla:

gırtlak kanseri

Mehanna, bademcik ameliyatı olan yaklaşık 1000 kişiyle yürüttüğü çalışmada, yetişkinlerin yüzde 80’inden hayatlarının bir noktasında oral seks yaptıkları bilgisini aldı. Ancak bu kişilerin çok az kısmı orofarinks kanserinden muzdarip oluyordu.

Kansere yakalanan hastalarda virüsün kendisini hızlı bir şekilde çoğalttığı, zamanla kişinin DNA’sında rastgele yerlerde varlığını sürdürdüğü keşfedildi. Bu rastgele pozisyonlardan bazıları, hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden oluyordu.

Sayı az olsa da ömrü boyunca altı veya daha fazla oral seks partneri olan kişilerin, oral seks yapmayanlara göre orofaringeal kanser geliştirme olasılığının ise 8,5 kat daha fazla olduğu kaydedildi.

Mehenna, kanserin yayılmasını engellemek içinse yalnızca kadınların değil, erkeklerin de HPV aşısı olması gerektiğini paylaştı. Ayrıca HPV aşısının dünya çapındaki pek çok ülkede gençlere uygulanmasının gerektiğini ifade etti.

Organ Kıtlığına Çözüm İçin Büyük Adım: Sıcaklıkla Sertleşen Biyolojik Mürekkep Geliştirildi

Kaynak :
https://theconversation.com/oral-sex-is-now-the-leading-risk-factor-for-throat-cancer-204063

Başa dön tuşu