OneDrive Personal Vault duyuruldu

Microsoft’un son kullanıcıya ulaşan bulut depolama hizmeti OneDrive son periyotta kıymetli yenilikler alarak rekabette sıyrılmaya çalışıyor. Microsoft bulut hizmetine bu hafta yeni bir özellik daha ekleyeceğini duyurdu.

OneDrive Personal Vault nedir?

OneDrive Personal Vault ismindeki yeni özellik ana OneDrive alanında yer alacak ve belgelerinize ekstra muhafaza sunacak. Kullanıcılar bu evraklara Microsoft Authenticator uygulamasıyla yahut parmak izi, şifre, yüz tanıma, SMS kodu üzere ikinci bir güvenlik evresiyle erişebilecekler.

Korumalı belgeler yeniden birebir klasörler içerisinde devam edecek ve kullanıcılar tıpkı formda belgelerine erişebilecekler. Farklı olarak bu evrakları açmak için ekstra güvenlik prosedürünü devreye sokmaları gerekecek. Yeniden OneDrive uygulamasıyla taradığınız yahut çektiğiniz belgeleri direkt Personal Vault içerisine atabileceksiniz.

Personal Vault evrakları bilgisayarınızdaki OneDrive klasörü ile senkronize olduğunda ise Bitlocker şifrelenmiş biçimde korunacak. Böylelikle her iki tarafta da şifreli saklama kelam konusu olacak.

Personal Vault ayrıyeten otomatik bir kilit sistemine sahip olacak. Kullanıcı kilidini açtığı bir belgede muhakkak bir müddet süreç yapmazsa kilit otomatik olarak yine devreye girecek. Böylelikle güvenlik konusuna kıymet verdiğiniz evrakları bu biçimde daha sıkı koruyabileceksiniz.

Diğer taraftan OneDrive abonelik planlarına da bir güncelleme yapılıyor. 5GB fiyatsız kullanım alanı sabit kalırken 50GB kapasite fiyatta rastgele bir değişiklik olmadan 100GB kapasiteye çıkarılıyor.

 

Başa dön tuşu