NASA’nın Orion uzay aracı, Apollo 13’ün uçuş rekorunu kırdı

Cumartesi günü yaklaşık 8:40’da, Orion daha önce insan astronotları taşımak için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa uçtu ve 1970 yılında Apollo 13 tarafından kırılan önceki rekoru geride bıraktı. 10:17’ye gelindiğinde Orion Dünya’dan yaklaşık 401.798 kilometre uzaklaşmış durumdaydı.

Orion uzay aracı entegrasyon yöneticisi Jim Geffre, “Artemis I, Orion’un sistemlerini zorlamak için tasarlandı ve biz de bunu yapmanın iyi bir yolu olduğunu düşünerek uzak bir retrograd yörüngeye karar verdik” dedi. “Ki olay tam da düşündüğümüz gibi gerçekleşti ve gerçekten büyük yörüngeyle, ayın üzerindeki yüksek irtifayla, Apollo 13’ün rekorunu kırmayı başardık. Ama daha da önemlisi, keşif sınırlarını zorlamak ve uzay araçlarını daha önce hiç yapmadığımız kadar uzağa göndermek oldu.”

Artemis 1 Bu rekoru kırabilecek diğer tüm görevler arasında bunun için en uygun adaydı. Space.com’un da işaret ettiği gibi, Apollo 13’ün orijinal uçuş planı zaten rekor kırmak gibi bir amaca sahip değildi. Apollo 13‘ün Odyssey komuta modülünün Dünya’dan 400.171 kilometre ile bir önceki rekoru kırması, görev ortasında meydana gelen bir patlamanın NASA’yı yeni bir dönüş rotası çizmeye zorlamasıyla gerçekleşmişti.

NASA’nın Orion uzay aracı, Apollo 13’ün uçuş rekorunu kırdı

Aquarius Ay Modülündeki sınırlı oksijen kaynağıyla NASA’nın Apollo 13’ü mümkün olan en kısa sürede Dünya’ya geri getirmesi gerekiyordu. Ajans sonunda Apollo 13’ü Dünya’ya geri getirebilmek için Ay’ın yerçekimini kullanan bir uçuş yoluna karar verdi. Astronotlar Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’in sağ salim dönüşünde kritik önem taşıyan NASA personelinden biri de Arturo Campos’du. Campos Komuta ve Hizmet Modülüne Dünya’ya dönmesi için yeterli gücü veren acil durum planını yazdı. Artemis 1, merhum Arturo’nun adını taşıyan bir “Moonikin” test mankeni de taşıyor.

Bu haftanın başlarında Orion, Ay’ın yanından geçişini tamamladı. Uzay aracı uydunun etrafında yarım tur attıktan sonra Dünya’ya dönecek. NASA, Orion’un 11 Aralık’ta San Diego kıyılarına düşmesini bekliyor.

Başa dön tuşu