NASA paylaştı! İşte Satürn’ün en net fotoğrafı!

Hubble Teleskobu‘nun, 20 Haziran 2019 günü, Satürn’ün dünyaya en yakın düzeyde olduğu bir anda çektiği fotoğraf, Satürn’ün bugüne dek çekilmiş en net imgelerinden biri olmayı başarmıştı. NASA‘nın yeni yayınladığı bu fotoğraf büyük ilgi gördü.

NASA paylaştı! İşte Satürn’ün en net fotoğrafı!

1990 yılında, Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine fırlatılan ve ismini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan Hubble Uzay Teleskobu, 20 Haziran 2019 günü, Satürn dünyaya en yakın düzeydeyken bir fotoğraf çekti. Çekilen bu fotoğraf Satürn‘ün bugüne dek çekilmiş en net imgelerinden biri oldu.

Satürn‘ün bu bu net manzarasını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Etrafındaki halkalar sebebi ile Satürn birçok insan tarafından ayrıyeten ilgi görmekte ve merak edilmektedir. Güneş Sisteminin Güneş’e yakınlık sırasına nazaran 6. gezegen olan Satürn, çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Tabi elbette çıplak gözle baktığınızda onu sırf iğne ucu kadar bir ışık olarak görebilirsiniz, halkalarını fark etmeniz mümkün olmaz.

Satürn’ün halkalarının ne vakit ve nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Lakin yapılan araştırmaların Satürn’ün halkalarının %90-95 oranında buzdan oluştuğunu gösterdiğinin bilgisini siz bedelli okuyucularımız ile paylaşalım.

Başa dön tuşu