NASA 2024 yılında ilk kez bir kadın astronotu Ay’a gönderecek

NASA tarafından 2024 yılında Ay’a bayan astronot gönderilecek misyonun ismi Artemis olarak açıklanırken, bu vazife için bir bayan bir de erkek astronotun misyon alacağı belirtildi.

NASA 2024 yılında birinci defa bir bayan astronotu Ay’a gönderecek

1969 yılında gerçekleştirilen Ay görevine sadece erkek astronotları gönderen NASA, 2024 yılında Ay’a gerçekleştirilecek olan vazife için bayan astronata vazife vermeyi planlıyor. Apollo 11 misyonu ile Ay’a birinci defa erkek astronotların ayak basmasını sağlayan NASA, bu kez 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Artemis isimli misyonu için bir bayan ve bir de erkek astronatu Ay’a göndermeyi planlıyor. Çalışmalarına orta verilmeden devam edilen yeni vazife için belirlenen isim bilim dünyasının dikkatini çekmeyi başarırıken, NASA tarafından bu vazifeye verilen isim ile ilgili yapılan değerlendirmelerde Artemis isminin Yunan mitolojisinde Ay Tanrıçası olarak bilindiği ve ismin buradan esinlenildiği düşünülüyor. 

NASA yetkililerinden Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklamalarda, 11 yaşında bir kızı olduğunu ve Artemis ismine sahip olacak bu misyonun onun için büyük bir kıymete sahip olduğunu belirten Bridenstine, bu türlü bir vazife için bayan bir astronotun seçilmesinden ötürü keyifli olduğunu belirtirken, gelecekte bayanların bu tıp misyonlarda daha faal rol almasını beklediğini tabir etti.

Artemis vazifesi için ayrılan bütçe ne kadar?

Şuan için başlangıç basamağında olan Artemis vazifesi kapsamında Ay’a gönderilecek kapsül için gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, yakın bir tarihte yapılan açıklamalarda Amerikan hükümeti tarafından bu vazifenin gerçekleştirilebilmesi için yapılacak çalışmalara 21 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı lakin NASA’nın bu bütçenin yetmediğini belirterek, ek olarak 1.6 milyar dolar daha ek bütçe talebinde bulunduğu bilgilerine ulaşıldı.

Başa dön tuşu