Mozilla, ücretli reklam engelleme servisini test etmeye hazırlanıyor

Başta Chrome ve Firefox olmak üzere birçok tarayıcı reklam engelleme konusunda çalışmalar yürütüyor. Örneğin Google Chrome’un yalnızca rahatsız edici reklamları engelleyen özelliği 9 Temmuz tarihinde devreye girecek. Mozilla da kendi Firefox tarayıcısı için ücretli reklam engelleme servisini test etmeye hazırlanıyor.

Ayda 5 dolar ücret

Mozilla’nın internet reklamları konusunda bir atılım yapmaya hazırladığı Şubat ayında yayınlanan blog yazısından beri biliniyor. Sonunda fiyatlı abonelik fikrinin kullanıma açılacağı tarih geldi. Kimi kullanıcılara davetler bile gönderilmeye başlandı. Firefox Ad-free Internet ismiyle bu temastaki yerini alan servisin fiyatı 4.99 dolar olarak gözüküyor. Yani reklamsız internet tecrübesi için sizden aylık abone olmanız istenecek.

Firefox, servisi tanıtırken site bu paranın direkt olarak site sahipleriyle paylaşılacağını belirtiyor. Hatta daha fazla para kazanabilecekleri söyleniyor. Elhasıl reklamlar yerine sizin ödediğiniz parayla siteler faaliyetlerine devam edecek.

Mozilla’nın servisini Scroll isimli firma ile yaptığı muahede ile devreye sokması bekleniyor. Scroll firması ortalarında USA Today, Vox, BuzzFeed üzere yayımlarında bulunduğu 12 firmayla abonelik muahedesi barındırıyor. Yani servis öncelikle tanınan haber sitelerinin kullanıcılara reklamsız tecrübe sunmasına odaklanacak.

Başa dön tuşu