MIT’nin yürüyebilen minik motoru geleceğin robotlarına yardımcı olacak

Geleceğin robotlarının nasıl şekilleneceği merak konusu. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) robot teknolojileri için farklı bir bakış açısıyla yeni motor geliştirdi. Oldukça küçük yapıdaki bu yürüyebilen motor, yükünün 7 katına kadar taşıyabiliyor. Ayrıyeten farklı senaryolar için ayarlanması mümkün.

Sadece birkaç modülden oluşuyor

MIT araştırmacılarının geliştirdiği hareketli motor üzerinde bobin, mıknatıs ve sert/esnek kimi kesimlerden diğer bir şey bulunmuyor. Haberimiz içerisindeki görselden de epey kolay yapıda olduğunu görebilirsiniz. Bobinin etrafında yer alan metal eklemler farklı biçimlere bürünebiliyor. Böylelikle değişik gereksinimlere yönelik tahliller üretilebiliyor.

MIT, bilhassa motorun küçüklüğünü sergilemek istemiş lakin farklı boyutlarda kullanımlara da imkan tanıyacağı söyleniyor. Ek olarak yeni bileşenlerle dayanıklılığının ve hareket kabiliyetinin de artabileceği belirtildi. Geleceğin robot teknolojileri için bu yapı değerli bir birinci adım olabilir.

Araştırmacılar son olarak her iş için farklı robotlar tasarlamak yerine, neredeyse Lego üzere olan bu motor yapısının her gereksinime nazaran düzenlenebileceğini aktardılar. Ya da epey küçük yapıda robotlara imkan tanınabilir. Minik motorun nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntü üzerinden inceleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu