Mars’a gidecek astronotlar, ihtiyaç halinde 3 boyutlu yazıcı ile kemik ve deri basabilecek

Mars gezegeni üzere uzak uzaklıklara icra edilecek beşerli uzay vazifelerinde yaşanabilecek acil durum hallerinde astronotların geri dönme ihtimalleri maalesef bulunmuyor. Bu derece uzun soluklu vazifelerde yaşanması olası yanık ve kırık olaylarında astronotların çok daha süratli bir biçimde iyileşmelerini sağlamak ismine Dresden Teknik Üniversitesi Hastanesi’nde misyon yapan bilim insanları, ihtilal niteliğinde bir gelişmeye imza attılar.

Bu kapsamda yapılan çalışma sonucunda araştırmacılar, 3 boyutlu yazıcılardan kemik ve deri dokusu basılabilmesini mümkün hale getirdiler. Şimdi emekleme basamağında olan teknik, uzay ortamında insan bedeninin gösterdiği yavaş iyileşeme sürecini hızlandırmak ismine sağlayacağı katkılarla hayati bir mana kazanıyor.

 

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) denetiminde gerçekleştirilen ve ismi Uzay Keşifleri için 3 Boyutlu Canlı Doku Basma projesi olan çalışma kapsamında konuşan Tommaso Ghidini, “Örneğin yanık olaylarında; başaka bir astronottan alınan deri dokusunun hastaya nakledilmesi birebir vakitte dokuyu bağışlayan şahısta de kolay güzelleşmeyen bir yaranın oluşmasına neden olacaktır. Biz, geliştirdiğimiz sistemle bunun önüne geçmeyi hedefledik. Artık biyobaskı yoluyla deri üretmek mümkün.” sözlerini kullanmış.

Yerçekimsiz ortam için farklı bir teknik 

Yerçekiminin olmadığı bir ortamda çalışacak bir baskı tekniği için baş yoran araştırmacılar tahlili dokuyu karşıt olarak basmakta bulmuşlar. Bilim insanları, bio mürekkep olarak kullanılan kan plazmasının epey akışkan olmasından dolayı yerçekimsiz ortamda bir meseleyle karşılaşmamak ismine materyale metil selüloz (bitkiler ve alglerden elde edilir) ekleyerek akışkanlığını azaltmışlar. Böylelikle daha baskı çok daha kolay hale gelmiş.

Kemik basmak için ise katkı materyaline kalsiyum fosfat ekleyen araştırmacıların bu sayede istediklerini elde edebildikleri söz ediliyor. Kemik yapısına takviye sağlayan kalsiyum fosfatın kemik büyüdükçe beden tarafından emildiği belirtiliyor.

Henüz birinci örneklerini gördüğümüz proje dahilinde paylaşılan görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz.  

 

Başa dön tuşu