Lockheed Martin: “Türkiye’nin F-35’lerini başka ülkelere kolaylıkla satabiliriz”

Türkiye, Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle ABD’nin ağır baskısı altına girmiş durumda. O denli ki Türkiye, S-400 alımını durdurmadığı takdirde muhtemel bir F-35 yasağıyla tehdit ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda açıklama yaparak “Türkiye’nin dışlandığı F-35 projesi çöker” demişti. Lockheed Martin CEO’su ise bugün “Türkiye’ye F-35 yaptırımı bizi etkilemez” açıklamasında bulundu.

F-35’lerin ana üretici firması Lockheed Martin CEO’su Marillyn Hewson, New York’ta düzenlenen bir konferansta konuşma yaptı. Hewson, “Şirketin Türkiye’ye yönelik mümkün F-35 yasağından etkilenmeyeceğini, hali hazırda başka ülkelerin de Türkiye’nin uçaklarına talip olduğunu” belirtti. Türkiye’den boşalan yerleri doldurabilecek ülkelerin de Japonya ve Polonya olduğu lisana getirildi.

“Türkiye’nin uçaklarını almak isteyen pek çok ülke var” 

Hewson, Lockheed’in Türk pilotlarının eğitimden geçirildiği Arizona’daki Hava Kuvvetleri Üssü’ne dört adet F-35 verdiğini ve mevcut plana nazaran şirketin Türkiye’ye yılda yaklaşık sekiz jet göndermeyi planladığını açıkladı. Hewson, “Bu kıymetli bir ölçü değil. Şayet Türkiye yaptırım nedeniyle uçakları alamazsa, artık ya da gelecekte yeri doldurulacaktır. Pek çok ülke bu uçakları nitekim istiyor. Bu açıdan, Türkiye noktasından bakıldığında, durumun bizim açımızdan bir tesiri olacağını düşünmüyorum” yorumunda bulundu.

Başa dön tuşu