Kızılderililer, Apache web sunucusunun isminin değiştirilmesini istiyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amerikan yerlileri ismine savunuculuk yapan ve kar hedefi gütmeyen Natives in Tech örgütü, Apache ismini taşıyan tüm web projelerinin yine adlandırılmasını talep etti.

Apaçi başkanı Geronimo’dan esinlenilmiş

Apache Software Foundation (ASF), 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve açık kaynak kodlu Apache ailesindeki sunucu tarafı yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu bir kuruluş. The Register’ın haberine nazaran, Natives in Tech temsilcileri ASF’yi yerli halkın ismini kendi markası için kullanmakla suçluyor.

Apache Software Foundation’ın kurucu üyelerinden Brian Behlendorf, yaptığı bir açıklamada o vakitler teknoloji endüstrisinin genel olarak tercih ettiğinden daha romantik görünen bir terim istediğini söylemişti. Sonrasında Behlendorf, Apaçi başkanı Geronimo hakkında izlediği bir belgeselden ilham aldı ve yazılım projesinin ismi Apache olarak belirlendi.

ASF durumu değerlendiriyor

Eleştirel bir blog yazısına göre Apache, spagetti western filmlerinin modası geçmiş romantizmine ve günümüzün yaşayan Apaçi topluluklarını temsil etmeyen bir Kızılderili kavramına dayanıyor. Buna paralel olarak Natives in Tech örgütü de Apache Software Foundation’ın tüm projelerinden Apache isimlendirmesini kaldırmasını ve Kızılderili tüyü yerine farklı bir logo kullanmasını talep ediyor.

ASF ise The Register’a bir açıklama göndererek vakfın yerli halklara danışacağını belirtti: “Biz gönüllüler tarafından yönetilen ve kâr hedefi gütmeyen bir kuruluşuz. Değişiklikler vakit alır ve üyelerimiz, idare heyetimiz ve hukuk takımımız tarafından dikkatle değerlendirilmelidir. Üyelerimiz durumu çözmek için alternatif yollar araştırıyor, fakat şimdilik açıklayacak bir şeyimiz yok.”

Başa dön tuşu