Johny Ive Apple’dan neden ayrıldı?

Geçtiğimiz hafta Apple’a 30 yılın veren efsane dizayncı Jonathan Ive’ın ayrılış haberini almıştık. Johny Ive’ın kendi tasarım firmasını kurmak için firmadan ayrıldığı biçiminde kısa bir açıklama yapılmıştı lakin dedikodu kazanı kaynamaya başladı.

Aradığını bulamadı

İddialar aslında Ive’ın yıllar evvel söylediği bir kelama dayanıyor. Ive bir soru üzerine Apple’dan ayrıldığı günün tasarım konusunda artık bir umut vermediği gün olacağını belirtmişti. Bugün ise bunu doğrular biçimde firmasından ayrıldı.

Firmaya yakın kaynakların verdiği bilgilere nazaran Apple’ın son periyotta tasarım odaklı çalışmaktan fazla faaliyet odaklı çalışmaya başlaması Johny Ive’ın ayrılışındaki en büyük neden. Tim Cook’un tasarım projelerine Steve Jobs kadar ilgi göstermemesi Ive’ın sinerjisini kırdı. Halbuki ki firmadaki tasarım odaklı anlayışı şahsen Johny Ive ve Steve Jobs inşa etmişti.

Özellikle firmada tasarım şefi olduktan sonra Ive’ın ofise daha az gelmeye başladığı, toplantıları konutunda yahut konutuna yakın otellere kaydırmaya başladığı söz ediliyor. Apple Watch eserini bir moda aksesuarı mı yoksa iPhone aksesuarı mı olarak konumlandıracakları konusunda Apple yöneticileri tartıştığı da gelen bilgiler ortasında.

Diğer taraftan Apple idare konseyinin eskiye oranla deneyimi olmayan yöneticilerden oluşmaya başlaması da Ive’ın canını sıkan nedenlerden birisi. Ive konseyin aldığı kararların Apple’ı ileriye götüremediğini düşünüyor.

Ive yeni firmasında artık daha özgür bir formda çalışacak. Hem istediği dizaynları Apple’a pazarlayacak hem de şirketin iç siyaset kavgalarından da uzak durmuş olacak.

 

Başa dön tuşu