İsviçreli şirket Climeworks bir ilki başararak atmosferden karbondioksit toplamaya başladı

İsviçreli şirket Climeworks yaptığı açıklamada karbondioksiti havadan başarılı bir halde aldığını ve bağımsız bir üçüncü taraf denetçi tarafından doğrulanan bir süreçle yer altına depoladığını duyurdu. Bu muvaffakiyet birebir vakitte bir birincisi temsil ediyor. Çünkü birinci kere bir şirket atmosferden karbondioksiti başarılı bir formda çıkardı ve kalıcı olarak altına koydu.

Karbon yakalama sanayisi gelişiyor

Climeworks’un karbon giderme teknolojisi aslında uzun bir müddettir geliştiriliyor. 2009 yılında kurulan Climeworks, makineler vasıtasıyla havadan sera gazlarını vakumlamasını sağlayan direkt karbon giderme (Direct Air Capture – DAC) teknolojisini kullanıyor ve bunları ölçeklendiriyor. Climeworks’ün karbon giderme teknolojisi ve süreci yapılan basın açıklamasına nazaran üçüncü taraf denetçi firma ile de onaylanmış durumda.

Son birkaç yılda Microsoft, Stripe ve Shopify gelişmekte olan bu sanayiyi desteklemek için Climeworks’e yatırımlarda bulundu. Firmalar Climeworks’e karbon salınımlarını dengelemek için ödeme yapabiliyor ama bunun fiyatı şimdilik bilinmeyen tutuluyor. Microsoft Karbon Temizleme Portföyü Yöneticisi Phillip Goodman, “Microsoft, Climeworks sertifikalı karbondioksit giderme hizmetleri alan birinci kurumsal müşterilerden biri olmaktan gurur duyuyor” sözlerini kullanarak bu teknolojiye olan inancını ortaya koyuyor. Bununla birlikte isteyen herkes ferdî emisyonlarını dengelemek için Climeworks’e ödeme yapabiliyor.

Climeworks’ün en büyük karbondioksit yakalama tesisi gazı yeraltında depolayan CarbFix ile ortak olduğu İzlanda’da bulunuyor. CarbFix, toplanan karbondioksiti çözüyor ve akabinde bazalt kaya oluşumuyla karıştırıyor. Sonrasındaki doğal süreç ile yaklaşık iki yılda katı karbonat minerallerine dönüşüyor.

Teknoloji şimdi çok genç ve pahalı

Tüm bunların yanında karbon giderme/yakalama teknolojisi şimdilik epeyce değerli durumda. Karbon giderme süreci temelinde bir ağacın yaptığını taklit eden bir teknoloji. Bu teknik iklim değişikliğiyle uğraşta kıymetli bir alternatif olarak görülüyor. 2050 yılına kadar dünyanın “net sıfır” maksadına ulaşması gerekiyor, yani atmosfere saldığımız ile bertaraf ettiğimiz karbondioksit oranını eşitlemiş olmamız gerekiyor.

Haziran ayında Climeworks, İzlanda’da yılda 36.000 metrik ton kapasiteli ikinci ticari boyutlu tesisini inşa etmeye başladı. Firmanın 2030’a kadar yılda bir milyon ve 2050 yılına kadar da 1 milyar ton kapasiteye ulaşma gayesi bulunuyor. Lakin bu tesis tamamlandığında bile her yıl havaya salınan toplam global karbondioksit emisyonlarının küçük bir yüzdesine tekabül edecek. Çünkü Uluslararası Güç Ajansı’na nazaran yalnızca 2021 yılında atmosfere 36,3 milyar metrik tonluk rekor ölçüde karbondioksit salındı.

Başa dön tuşu