iPhone üretim şefi açıkladı: iPhone’lar neden Android telefonlardan daha kaliteli?

Foxconn‘un montaj tesisindeki idare değişikliği, Apple’ın amiral gemisi ürünü için belirlediği yüksek kalite gerekliliklerine dair şaşırtan bir bakış açısı sunuyor.

Apple’ın en büyük iş ortağı olan Foxconn‘un yeni iPhone üretim müdürü Michael Chiang’in açıklamalarına nazaran, Android telefonlar için Çin’deki üretim çizgilerinin her biri sırf 100 personele ihtiyaç duyarken, muadil iPhone üretim sınırları 1.200 işçiye muhtaçlık duyuyor.

Neden daha uygun Android aygıtlar iPhone’dan ucuz?

Çinli üreticiler akıllı telefonlarının kalitesi konusunda pek seçici değiller, bu nedenle montaj için yaklaşık 100 Foxconn çalışanını görevlendiriyorlar. Apple’ın kalite kontrol konusunda çok daha katı bir yaklaşıma sahip olması, Foxconn’un yaklaşık 1.200 çalışanını Apple’ın gereksinimleri için tahsis etmek zorunda kalmasına neden oluyor. Akıllı telefonları oluşturan bileşenlerin sevkiyatı ve dağıtımından, bitmiş eserlerin fabrika depolarından çıkarılmasına kadar tüm montaj döngüsünden sorumlular.

Üretimin tüm basamaklarına daha fazla itina gösterilmesi, hem montaj sırasında hem de satış sonrasında daha yüksek kalite ve daha düşük hata oranları sağlıyor. Lakin akıllı telefonların maliyetini de artırıyor ve bu sayı, eserlerini Apple’dan çok daha düşük fiyatlara satan Çinli şirketler için kritik önem taşıyor. Daha yenilikçi özelliklere sahip olmasına karşın iPhone’dan daha ucuza mal olan bir Android akıllı telefon gördüğünüzde bunu hatırlamanızda fayda var.
Başa dön tuşu