iOS 13’le birlikte Safari aynı web sitesinin iki kez açılmasını engelleyecek

iPhone yahut iPad’inizin Safari tarayıcısında birden fazla sekmeyi açık tutan biriyseniz, bazen birebir siteyi öteki bir sekmede ikinci defa açtığınız olmuştur. Bu kıymetli bir sorun olmasa da, hem vakit hem de sistem kaynaklarını tüketmesi bakımından olumsuz bir tesir yaratabilir. Lakin iOS 13 ile birlikte Apple bu duruma da bir deva üretti.

Açık sekmeyi önerecek

Cult of Mac’in haberine nazaran iOS 13’te Safari tarayıcısı, bir web sitesinin başka bir sekmede açık olduğunu tespit etmesi durumunda, kullanıcıların öteki bir sekme açmasını önleyeceğini keşfettiler. Bu kullanıcının tıpkı siteyi ikinci kere açamayacağı manasına gelmiyor. Yalnızca Safari tarayıcısı kullanıcıya bu sitenin açık olduğunu ve isterse o sekmeye geçebileceğini belirtiyor.

Yeni özelliğin, şayet rastgele bir seyahatte iseniz ve taşınabilir internet paketinizi sonlu bir formda kullanmanız gerekiyorsa, veri tasarrufuna da katkısı olacaktır. Safari hali hazırda kullanıcıların açık sekmelerde arama yapmasına müsaade veriyor olsa bile, bu özellikten haberdar olmayan veya kullanmayan kullanıcılar için kıymetli bir gelişme olarak kıymetlendirebiliriz.

Başa dön tuşu