Google Drive’ın web sürümüne çevrimdışı dosya kaydetme geliyor

Bulut depolama hizmetleri gün geçtikçe birden fazla kullanıcının öncelikli data saklama alanı olmaya başladı. Lakin internete erişimin olmadığı anlarda birtakım evraklara çevrimdışı ulaşma muhtaçlığı duyuluyor. Google Drive’ın masaüstü için sunduğu Yedekleme ve Senkronizasyon programı, belgelerinizin çevrimdışı kopyalarını bilgisayarınızda tutmak için halihazırda kullanabileceğiniz bir araç. Kullanışlılık konusunda ise pek güzel anılmadığını söyleyebiliriz. Google da Drive’ın web sürümüne eklediği çevrimdışı evrak saklama özelliği ile bu probleme tahlil bulmayı amaçlıyor.

Sadece Chrome’da çalışacak

Yeni özellik şimdilik test evresinde. Bu irtibat üzerinden isteyen G Suite kullanıcıları betaya kayıt olarak özelliği evvelden deneyimleyebilirler. Kişisel kullanıcılar ise özelliğin resmi olarak Drive içerisine eklenmesini beklemek zorundalar. Taşınabilir uygulamaya misal halde, web sürümdeyken istediğiniz dosyayı çevrimdışı kullanılacak formda işaretleyebileceksiniz. Alışılmış ki öncelikle Drive ayarlarından aktifleştirmeniz gerekecek.

Google Drive’ın çevrimdışı kullanımı aslında yeni bir özellik değil. Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Çizimler evraklarını halihazırda Internet’e bağlı olmadığınızda Drive üzerinden kullanabiliyordunuz. Artık ise tüm dosyalarınıza erişme imkanı kazanacaksınız. Tarayıcı kısmında Chrome mecburiliği olduğunu hatırlatalım.

Son olarak Google, Chrome OS aygıtlarda özelliğin şimdilik kullanılamadığını aktardı. Natürel ki devam eden çalışmalar sonrasında Chrome OS’a da ekleneceği söylendi. Şimdi rastgele bir tarih duyurusu bulunmuyor. Beta etabının tamamlanması akabinde yeni özellik, tüm kullanıcılara süratle yayılacaktır.

Başa dön tuşu