Gen düzenleme tekniği ile zeki maymunlar üretildi!

Bilim insanları, birinci kere maymun beyinlerini daha insancıl hale getirmek için gen düzenleme tekniklerini kullandılar. Bu sayede al yanaklı makakların daha akıllı hareketler sergilediği gözlemlendi.

Gen düzenleme tekniği ile zeki maymunlar üretildi!

Bilim dünyası uzun müddettir beşerler üzerinde gerçekleştirilen gen düzenleme tekniklerini gündemine almış durumda. Son olarak Çin’de dünyaya gelen genleri düzenlenmiş bebekler büyük reaksiyon toplayarak tartışmalara sebep olmuş ve bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Beraberinde büyük ve etik tartışmaların cereyan ettiği bu tip gen düzenleme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları, maymun beynini insan beynine benzetmek üzere bir dizi çalışmalar yürüttü. Gerçekleştirilen çalışmaya nazaran insan beyninin gelişiminde değerli rol alan bir gen, maymunlara yerleştirildi.

Genleri düzenlenen maymunların başka maymunlara nazaran daha akıllı hareketler sergiledikleri gözlemlendi. Oluşturulan yeni gen, maymun beyninin, insan beyninin gelişim sürecine emsal bir biçimde gelişmesini sağladı. China Daily gazetesine nazaran, genleri düzenlenen maymunların, olağan maymunlara nazaran tepki müddetleri azalırken, kısa periyodik hafızaları daha uygun performans gösterdi.

Colorado Üniversitesinden Genetik Bilimci James Sikela, MIT Teknoloji Mecmuası’na yaptığı açıklamada; ”Beyin evrimi ile bağlantılı insan genlerinin üzerinde çalışmak için maymunlara gen aktarılması oldukça riskli bir yol.” biçiminde konuştu.

Bu çalışma, genin zeka gelişimindeki rolünü ve insanların nasıl bu kadar akıllı olacak formda evrim geçirdiğini anlaması açısından hayli yararlı olabilir. Böylece insanların neden ve nasıl zeki hale geldiğini anlamak mümkün olabilecek. Bakalım ilerleyen günlerde bu sorun nasıl ele alınacak ve beraberinde nasıl tartışmaları doğuracak.

Başa dön tuşu