Fransa’dan Uzay Kuvvet Komutanlığı atağı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa ulusal bayramı Bastille Günü öncesinde yaptığı bir konuşmada, ülkesinin hava kuvvetleri bünyesinde ulusal askeri uzay kuvvet komutanlığı kuracağını açıkladı.

14 Temmuz’da icra edilen “Bastille Günü” geçit merasimi öncesi ağırladığı Fransız Silahlı Kuvvetleri işçisine yaptığı konuşmada Macron, “Eylül ayı içinde uzay kapasitemizin gelişmesini ve güçlendirilmesini sağlamak niyetiyle hava kuvvetleri bünyesinde büyük bir uzay komutanlığı kurulacak ve birliğin ismi da ‘hava ve uzay kuvvetleri’ olacak.” açıklaması yaptı. Yeni doktrin ile ilgili Macron ayrıyeten “gerçek bir ulusal güvenlik sorunu maksadıyla” sözlerini kullanmış. Uzay komutanlığının kurulmasıyla birlikte Fransa’nın savunma kabiliyetinin artırılacağını söyleyen Macron, böylece ülkenin uzaydaki uydularının daha güzel korunacağını da kelamlarına eklemiş.

 

Fransa’nın uzaydaki hazır bulunuşluk düzeyini artırmak istemesi; ABD, Çin ve Rusya’nın bölgeye yaptığı yüksek ölçüde yatırım ve ilgiye karşı bir atak yorumlarına neden oluyor.

Gözlemciler; casus uydular, pozisyon izleme ile engelleme, bağlantı ve siber taarruz bahislerinin da dâhil olduğu askeri faaliyetlerin uzaydan yönlendirilecek halde Dünya’nın yörüngesinde kurulmakta olduğunu gözlemliyorlar.

CSO-1 Askeri Müşahede Uydusu 

Fransa’nın 2019 ve 2025 ortası askeri harcama planında uzay savunmasına ayırdığı, 3,6 milyar euro’luk bir bütçesi bulunuyor. Bu meblağın Fransa’nın CSO askeri müşahede ve Syracuse bağlantı uydularının yenilenmesini, üç adet CERES elektromanyetik izleme uydusunun fırlatılmasını ve GRAVES isimli mekânsal radar gözetleme sisteminin modernizasyonunu kapsadığı paylaşılan bilgiler ortasında yer almış.

Son olarak, Macron tarafından yapılan uzay komutanlığı kurulacağı açıklamasının Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı’nca (NATO) “uzayın bir savaş alanı” olarak tanımlanmaya hazırlandığı periyoda denk geldiğini hatırlatalım.

Başa dön tuşu