Fizikte Frekans Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak alternatif akımın belirli bir zamanda ölçülmesi olarak tanımlayabileceğimiz frekans, aynı zamanda ses, radyo ve ışık frekansı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası bir ölçüm birimine de sahip olan frekans nedir, çeşitleri nelerdir gibi merak edilen sorulara gelin yakından bakalım.

Frekans denilince eminiz pek çok kişinin aklına ilk olarak radyo frekansı gelecektir. Doğru, böyle bir türü var ama genel olarak frekans alternatif akımı ölçmek için kullanılır. Daha da genel bir tanım yapmak gerekirse aslında frekans herhangi bir olayın belirli bir zaman ne kadar tekrar ettiğinin ölçülmesidir. Frekansın özel bir ölçü birimi ve özel bir ölçüm formülü bile vardır. 

Frekans nerelerde kullanılır gibi bir soru temelde yanlıştır çünkü frekans bir olayın tekrar etmesi durumunu ölçer. Yani kullanılacak bir araç değildir. Tabii ses, radyo ve ışık frekansı olarak karşımıza çıkar ama bunlar da tıpkı akım ölçümü gibi söz konusu olayın tekrarının ölçülmesidir. Kafamızı daha fazla karıştırmadan gelin frekans nedir, çeşitleri nelerdir gibi merak edilen sorulara biraz yakından bakalım.

Temel bir tanım yaparak başlayalım; Frekans nedir?

Titreşim sayısı olarak da isimlendirebileceğimiz frekans, genel olarak 1 saniye olarak belirlenen bir birim zamanda bir olayın kaç kez tekrar ettiğinin ölçülmesi olarak tanımlanabilir. Alternatif akımın bir saniyede gerçekleştirdiği dönüş hızı olarak da tanımlamak mümkün. Farklı türleri olsa da temel tanımı aynıdır. 

Frekans ölçümü nasıl yapılır?

Frekans, bir olayın 1 saniyede kaç kez tekrarlandığına bakılarak ölçülür ve uluslararası birimler sistemine göre hertz kısaca Hz ile gösterilir. 1 Hz frekansa sahip bir akım, 1 saniyede 1 kez tekrarlanıyor demektir. 3 Hz frekansa sahip bir akım, 1 saniyede 3 kez tekrarlanıyor demektir. 

Frekans ölçümünü periyodu üzerinden de ölçmek mümkün. Bu ölçümde olayın saniyede kaç kez tekrar ettiğine değil, iki tekrar arasındaki süreye bakılır. f = 1 / T formülü ile akımın periyodu üzerinden frekans bulunabilir. Her iki yöntemde de sonuç aynı çıkacaktır. 

Frekans biriminin katları:

 • 1 Hz = Hertz
 • 1 kHz = 1000 Hz = Kilohertz
 • 1 MHz = 1000 kHz = 1000000 Hz = Megahertz
 • 1 GHz = 1000 MHz = 1000000 kHz = 1000000000 Hz = Gigahertz

Frekans çeşitlerinden bazıları:

 • Ses frekansı
 • Radyo frekansı
 • Işık frekansı

Ses frekansı:

AF kısaltması bilinen Audio frequency, Türkçesi ile ses frekansı; insan kulağının duyabileceği ses aralığını ifade eder. Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse bile bir insanın duyabileceği ses frekansı aralığı 20 – 20 bin Hz olarak kabul edilir. 20 Hz altındaki sesleri duymasak bile titreşim olarak hissedebiliriz. 20 bin Hz yani 20 kHz üzerindeki sesler ise duyma kaybına neden olabilir. 

Radyo frekansı:

Radyo frekansı ya da radyo frekans, yayın ve telekomünikasyon dünyasında ses ve görüntü verilerinin aktarılmasında kullanılır. Karasal yayıncılık, uydu yayıncılığı ve kablolu yayıncılık radyo frekansı üzerinden sürdürülür. Yayın türüne göre frekans aralığı da değişiklik gösterebilir. 30 – 300 MHz aralığında olabileceği gibi 300 Mhz – 3 GHz aralığında da olabilir.

Işık frekansı:

Görünür ışık olarak da tanımlayabileceğimiz ışık frekansı, insan gözünün algılayabileceği ışık görünümünü ifade eder. Değişiklik gösterse bile insan gözünün görebileceği ışık frekansı ortalama 430 – 750 THz aralığında kabul edilir. Yani bu frekans aralığındaki foton adı verilen elektromanyetik ışınları gözümüzle görebiliriz. 

Bilinen tüm frekans aralıkları:

 • ELF kısaltması ile bilinen Extremely low frequency, Türkçesi ile aşırı düşük frekans; 3 – 30 Hz frekans aralığına sahiptir. 
 • SLF kısaltması ile bilinen Super low frequency, Türkçesi ile süper düşük frekans; 30 – 300 Hz frekans aralığına sahiptir. 
 • ULF kısaltması ile bilinen Ultra low frequency, Türkçesi ile ultra düşük frekans; 300 Hz – 3 kHz frekans aralığına sahiptir. 
 • VLF kısaltması ile bilinen Very low frequency, Türkçesi ile çok düşük frekans; 3k Hz – 30 kHz frekans aralığına sahiptir. 
 • LF kısaltması ile bilinen Low frequency, Türkçesi ile düşük frekans; 30 kHz – 300 kHz frekans aralığına sahiptir. 
 • MF kısaltması ile bilinen Medium frequency, Türkçesi ile orta frekans; 300 kHz – 3 MHz frekans aralığına sahiptir. 
 • HF kısaltması ile bilinen High frequency, Türkçesi ile yüksek frekans; 3 MHz – 30 MHz frekans aralığına sahiptir. 
 • VHF kısaltması ile bilinen Very high frequency, Türkçesi ile çok yüksek frekans; 30 MHz – 300 MHz frekans aralığına sahiptir. 
 • UHF kısaltması ile bilinen Ultra high frequency, Türkçesi ile ultra yüksek frekans; 300 MHz – 3 GHz frekans aralığına sahiptir. 
 • SHF kısaltması ile bilinen Super high frequency, Türkçesi ile süper yüksek frekans; 3 GHz – 30 GHz frekans aralığına sahiptir. 
 • EHF kısaltması ile bilinen Extremely high frequency, Türkçesi ile aşırı yüksek frekans; 30 GHz – 300 GHz frekans aralığına sahiptir. 

Bir de vücut frekansı denilen bir konu var:

frekans

Açıkçası bilim dünyasının tamamı tarafından kabul edilen bir konu mu kesin bir şey söylemek söz konusu değil ancak 1920 yılında Royal Rife isimli bir doktorun frekans jeneratörü isimli bir araç ile farklı frekans aralıklarında akımlar kullanarak kanserli hücreleri ve bazı virüsleri yok ettiği bir çalışma var. Daha sonra söz konusu araç üzerinde pek çok yeni çalışma da yapıldı.

Dr. Robert O. Becker tarafından 1998 yılında kaleme alınan The Body Electric isimli bir kitapta, insan sağlığı ile beden elektriği arasında bir ilişkiden bahsedilmiştir. Buna göre sağlıklı bir insanın vücut frekansı 62 – 72 MHz arasındayken grip olunca 57 MHz, bakteri enfeksiyonlarında 50 Mhz, kanserde 42 MHz gibi aralıklara düşüyor. Olumlu düşüncelerin bu frekansı 10 MHz arttırdığı, olumsuz düşüncelerin ise 12 MHz düşürdüğü söyleniyor. 

Aynı kitaba göre konserve gıdalarda ya da işlenmiş ürünlerde frekans aralığı 0 MHz. Taze otlar 20 – 27 MHz, kuru otlar ise 12 – 22 MHz frekans aralığına sahip. Bitkisel yağlar ise 52 – 320 MHz aralığına sahip. Yazar, olumlu kalıp doğada yürüyüşler yaparak ve sağlıklı beslenerek frekans aralığımızı yüksek tutmamızı öneriyor. 

Alternatif akım başta olmak üzere pek çok olayın saniyede kaç kez tekrar ettiğinin ölçülmesi olan frekans nedir, çeşitleri nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken önemli detaylardan bahsettik. 

Başa dön tuşu