Facebook’a verilen 5 milyar dolar ceza, şirketin kasasına 10 milyar dolar girmesine neden oldu

Federal Ticaret Kurulu’nun (FTC) bir dizi veri ihlali ve skandallar için Facebook’a 5 milyar dolar para cezası verdiğini geçtiğimiz günlerde  sizlere bildirmiştik. Lakin görünen o ki piyasalar bu para cezasından keyifli ve Facebook‘un kasasına 10 milyar dolar daha eklendi.

Facebook ceza sürecinden kârlı çıktı

Normal kurallarda 5 milyar dolarlık ceza, bir şirket açısından oldukça kıymetli bir rakam. Lakin Facebook’un büyüklüğü ve bedeli göz önüne alındığında olağan olarak karşılanabilir. Çünkü bu durum toplumsal medya devi için bir avantaja bile dönüştü diyebiliriz. Federal Ticaret Komitesi’nin 5 milyar dolarlık ceza açıklamasının akabinde Facebook’un pay senedi fiyatı yüzde 1.81 oranında değerlendi ve şirketin kasasına 10.4 milyar dolar daha kattı.

Yani Facebook’un, FTC’nin uyguladığı bu cezai süreçten 5 milyar dolar kâra geçtiğini söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl şirket 22 milyar dolar kâr elde etmiş ve geçtiğimiz çeyrekte ise 15 milyar dolar gelir sağladığını açıklamıştı. Bu taraftan bakıldığında da cezanın suça uymadığı tartışmaları yoğunlukta. Fakat FTC’nin yalnızca para cezası vermediğini, şirketin yeni eserler piyasaya sürerken bunları ABD makamları ile paylaşmasını kaide koştuğunu da belirtmemiz gerek.

Başa dön tuşu